120 Hz adaptivní displeje: budoucnost nebo jen trik?

Autor: Lewis Jackson
Datum Vytvoření: 6 Smět 2021
Datum Aktualizace: 1 Červenec 2024
Anonim
120 Hz adaptivní displeje: budoucnost nebo jen trik? - Technologie
120 Hz adaptivní displeje: budoucnost nebo jen trik? - Technologie

Obsah


Když hovoříme o budoucnosti mobilních displejů, velká pozornost byla věnována pokračujícímu přechodu na OLED, vzniku bezelektrických návrhů a možnosti ohýbatelných a flexibilních modelů na obzoru. O trendu je však také méně řečeno: cesta k displejům s ještě vyšší obnovovací frekvencí, variabilní obnovovací frekvencí a podporou obsahu s vysokým dynamickým rozsahem.

Letošní a již podporují některé formáty HDR a 60 Hz je samozřejmě hladké pro animace uživatelského rozhraní, hraní her a přehrávání videa s vysokou snímkovou frekvencí. V tomto ohledu jsme viděli i další telefony, které obálku tlačí také s některými z řady Aquos Sharp, které se již mohou pochlubit 120Hz zobrazovacími schopnostmi, a její nejnovější Aquos R to dělá s rozlišením QHD, podporou HDR10 a balíčkem Snapdragon 835. (Pokud si nejste jisti, o čem mluvíme, obnovovací frekvence je rychlost, kterou váš displej každou sekundu aktualizuje svůj obrázek.)


Diskuse o vysokých obnovovacích frekvencích, které se objevily začátkem tohoto roku při představení nejnovějšího iPadu Pro, jsou doplněny displejem „ProMotion“ o frekvenci 120 Hz, který společnost uvádí, že umožní větší plynulost odezvy při přiblížení obrázků nebo procházení textem. Existují také výhody, pokud jde o vyšší obnovovací frekvence pro hraní her, a to je to, na co Razer zacílí svým novým Razer telefonem. Zde společnost využila panel IGZO, který pracuje s technologií Ultra Motion, mobilní verzí G-Sync pro stolní monitory společnosti Nvidia. Tím se synchronizuje výstup GPU s obnovovací frekvencí, což umožňuje, aby se pohyboval v rozmezí od 10 do 120 Hz, aby se vyhladilo roztržení obrazovky a pomohlo se udržet cit hry.


Je jistě pravda, že 120 Hz dokáže pohybem vypadat trochu plynulejší - zeptejte se kohokoli s PC monitorem 120 nebo 144 Hz - a v mobilním prostoru je tato interakce také závislá na rychlém, přesném a citlivém dotykovém prvku vloženém do displeje také. Velkou otázkou je, má tento skok stejný smysl v prostoru smartphonu?

Nejsem nikdo, kdo by odmítl vylepšené specifikace, i když skok ze 60 Hz na 120 Hz nezmění svět, když se jednoduše pohybujete dovnitř a ven z aplikací nebo přejíždíte kolem uživatelského rozhraní. 17ms latence je již dost dobrá na to a některé aplikace stejně neběží konzistentně při 60 fps. Rychlejší je však potenciálně lepší, a pokud jde o budoucnost, kde musíme brát v úvahu i aplikace, přijetí rychlejších obnovovacích rychlostí má některé ještě výraznější výhody.

Zvýšení obnovovací frekvence na 90 Hz nebo vyšší nepomůže u aplikací, které již běží pod 60 snímků za sekundu, což je někdy problém v systémech Android i iOS.

Stojí za zmínku, že na hardwarové straně prostoru Android již nějakou dobu jsou podporovány rámcové frekvence 120 Hz, s řadou Snapdragon 8XX, nejnovější Kirin 960 od HiSilicon a výběr SoC MediaTek od Helio X10 dále podporujících 120 Hz panely na různé rozlišení. Takže to nejsou SoC, které udržují tuto výklenkovou technologii, problémy se obvykle vyskytují s obsahem a udržujícím výkonem.

Místo toho je většina zařízení a aplikací v softwaru uzamčena na obnovovací frekvenci 60 Hz, aby byl zajištěn stálý výkon a aby nedošlo k roztržení obrazovky, i když je displej schopen mnohem vyšší rychlosti. To bylo prokázáno, když bylo zjištěno, že panely smartphone Samsung byly použity v Oculus Rift DK2 běžícím na 75 Hz, ve srovnání se stejnými panely běžícími na 60 Hz na smartphonech. Vrátíme-li se zpět k telefonu Razer, společnost spolupracuje s některými vývojáři her, aby využila plnou obnovovací frekvenci, takže ani u 120 Hz telefonu nemůžeme očekávat univerzální softwarovou podporu.

Abychom vyřešili problémy s výkonem, viděli jsme zavedení adaptivních obnovovacích technologií, jako například v Razer Phone, který odpovídá přesnému výstupu GPU s obnovovací frekvencí displeje. To eliminuje roztržení obrazovky a také to znamená, že panely se mohou obnovovat pomaleji, čímž se šetří energie, když sledujete videa s nižšími snímkovými kmitočty nebo provozujete méně náročné aplikace. Tato technologie je již k dispozici na mnoha panelech díky nápadům, jako je Nvidia G-Sync a otevřená platforma DisplayPort Adaptive-Sync. Snapdragon 835 společnosti Qualcomm představil svou vlastní verzi s názvem Q-Sync, která funguje na stejném principu. Adaptivní obnovovací technologie byla také jedním z mluvících bodů při prezentaci nového tabletu Apple.

Jak jsme již zmínili, velká část tohoto tlaku je poháněna požadavky aplikací virtuální reality. Rychlejší obnovovací frekvence mohou pomoci v boji o nižší latenci - pokud je hardware pro zpracování dostatečně rychlý - a menší trhání obrazovky může zabránit nevolnosti, přičemž oba tyto kombinované pohledy vytvářejí pro diváka všestranně lepší zážitek.

Synchronizace obnovovací frekvence displeje s výstupem GPU zabraňuje roztržení obrazovky a může ušetřit životnost baterie, pokud není vyžadována vysoká snímková frekvence.

Android je však trochu za křivkou, pokud jde o rychlost snímků. Zatímco obnovovací frekvence Oculus Rift a HTC Vive toutují 90 Hz, Gear VR je přilepená na 60 Hz a Google Daydream se liší v závislosti na připojeném zařízení, ale u většiny telefonů je pravděpodobně uzamčen na 60 Hz.

Vyšší obnovovací frekvence však není řešením pro hladký zážitek s VR. Koneckonců musíte být schopni konzistentně vykreslit výstup s vysokou snímkovou frekvencí a rychle zpracovávat také data senzorů. Vzhledem k omezenému rozpočtu na energii, termální energii a zpracování ve smartphonech je AAA, hraní s vysokou snímkovou frekvencí nepravděpodobné, to však neznamená, že méně náročné snímky VR a AR nemohou mít také prospěch z plynulejších snímkových frekvencí.

Místo toho mohou být proměnlivou obnovovací frekvencí hnací silou vynikajících mobilních VR a AR zkušeností. Zachováním dostatečného času zpracování pro senzory s nízkou latencí a synchronizací obnovovacích frekvencí, aby se zabránilo jakémukoli momentálnímu koktání, by mělo být vnímání dostatečně plynulé, aby se zabránilo většině bolesti hlavy. Nejen to, ale adaptivní obnovovací frekvence mohou pomoci ušetřit energii při zobrazování statických obrázků nebo videa s nízkou snímkovou frekvencí, a také umožnit vyšší špičkový výstup na schopných zařízeních.

Zabalit

Panely s vysokou a proměnnou obnovovací frekvencí jsou již velkým prodejcem v herním prostoru počítače a pravděpodobně budeme svědky rostoucího přístupu k technologii i v mobilním prostoru. Nejnovější iPad společnosti Apple, série Sharp Aquos a telefon Razer mohou být jen předchůdci dalšího významného trendu v technologii mobilních zobrazovacích zařízení.

Podpora již existuje ve stávajícím hardwaru, takže je nyní na tradičních výrobcích Android a prodejcích softwaru třetích stran implementovat podporu. Tato technologie rozhodně není trikem, pokud jde o aplikace virtuální reality, ale ať už 90 Hz, 120 Hz nebo dokonce vyšší sazby nakonec stanou standardem pro chytré telefony, může dobře záviset na budoucím proniknutí na trh a úspěchu VR - problém to je stále velmi nezodpovězená otázka.

Vaše inteligentní ceta domů může začít něčím tak jednoduchým, jako je nákup několika inteligentních žárovek a změna atmoféry mítnoti, a jít do bodu, k...

Pokud jte někdy prozkoumali vět vývoje oftwaru, je pravděpodobné, že jte o GitHub lyšeli.Tato platforma pro hotování kódu je jedním z nejpopulárnějších způobů, ...

Zajímavý