AMD vs Intel: Co je lepší pro rok 2019 a dále?

Autor: Peter Berry
Datum Vytvoření: 14 Lang L: none (month-012) 2021
Datum Aktualizace: 1 Červenec 2024
Anonim
AMD vs Intel: Co je lepší pro rok 2019 a dále? - Technologie
AMD vs Intel: Co je lepší pro rok 2019 a dále? - Technologie

Obsah


Nové stolní procesory Ryzen 3000 jsou založeny na Zenové architektuře druhé generace AMD (Zen 2) a procesní technologii TSMC 7nm +. To je pozoruhodné, protože čip Intel 10nm Ice Lake se neobjeví do konce roku 2019. Nová šarže AMD zahrnuje ještě nadcházející Ryzen 9 3950X, 16jádrový čip taktovaný na 4,7 GHz za 749 $. Ekvivalent společnosti Intel je Core i9-9960X, který stojí nejméně 1725 $. Ouch.

Ale počkej! Je toho víc! Nová řada Ryzen 3000 společnosti AMD se může pochlubit podporou pro PCI Express 4.0, zatímco současné produkty Intel ne. Zkratka pro rozhraní Peripheral Component Interconnect Express, PCI Express je standardem pro vysokorychlostní připojení mezi procesorem, grafickou kartou, úložištěm a dalšími. PCI-SIG schválil specifikaci PCIe 4.0 v říjnu 2017, která umožňuje přenos dat až 64 GB za sekundu (16GT / s).

O dvacet měsíců později je PCI Express 5.0 připraven pro výrobce hardwaru. Stejně jako PCIe 4.0 nemusíme vidět zařízení podporující tento standard po dobu dalších 20 měsíců. Slíbí až 128 GB za sekundu pomocí konfigurace x16 (32GT / s). AMD, Intel, Nvidia a mnoho dalších se již zavázalo přijmout tento nový standard.


Vzorec výkonu na watt

Sečteno podtrženo s Ryzenem je, že AMD se zaměřuje na výkon na watt, což umožňuje více jader a frekvencí za poloviční cenu. Pro nadšence nabízí společnost AMD své procesory Ryzen Threadripper jako 32jádrový 2990WX za 1 799 $. V současné době je nejvyšší počet jádra v řadě procesorů Intel řady X pro nadšence 18 v jádru i9-9980XE v hodnotě 1 999 USD.

V prostoru na ploše je nyní AMD ve skvělé pozici. Společnost nepřetěžuje své portfolio Ryzen šíleným počtem produktů. S řadou Ryzen 2000 nabízí AMD osm stolních procesorů, čtyři procesory HEDT, deset mobilních APU a dvanáct stolních APU. Jen v samotné obnovovací rodině společnosti Coffee Lake společnosti 9. generace společnost prodává třicet čtyři stolních procesorů a devět procesorů pro notebooky. Očekáváme, že čipy HEDT dorazí později v létě.


Pojďme porovnat dvě poslední části:

Díky technologii Intel Turbo Boost může čip Intel zasáhnout strop 5,0 GHz pomocí dvou jader. Počet zesílení klesá na 4,8 GHz pomocí čtyř jader a 4,7 GHz pomocí osmi jader. Mezitím technologie AMD Precision Boost 2 zvyšuje rychlost libovolného počtu jader. Nárůst je založen na analýze současného prostředí, které zahrnuje tepelné, elektrické a světelné využití. AMD to nazývá „trojúhelníkem spolehlivosti“.

Čip AMD má výhodu základní rychlosti, zatímco čip Intel má vyšší strop turba. Bohužel nemáme srovnávací čísla pro srovnání vzhledem k tomu, že části stolních počítačů Ryzen 3000 dorazí až do července.

Nová dohoda se společností Samsung

AMD obnovuje kapesní trh díky nové dohodě se společností Samsung. Společnost byla po akvizici společnosti ATI Technologies v roce 2006 krátce přítomna na ručním trhu s hrami bez hraní. Nyní je zpět ve hře licencování technologie GPU společnosti Samsung.

Před akvizicí poskytla společnost ATI dva SoC (procesory typu „na jednom čipu neboli procesory all-in-one“). Xilleon zrychlil dekompresi videa pro sítě vysílání. Imageon přinesl integrovanou grafiku do mobilních zařízení podporujících vykreslování 2D a 3D grafiky.

Po akvizici AMD znovu označil čipy jako AMD Imageon a AMD Xilleon. O dva roky později se AMD rozhodla zaměřit se především na procesory založené na x86 a grafické čipy. To znamenalo v roce 2008 vyčlenit výrobní operace z GlobalFoundries a prodat své divize SoC související s ATI. Qualcomm koupil technologii Imageon a přejmenoval ji na Adreno, zatímco Broadcom koupil technologii Xilleon.

Nová dohoda se společností Samsung přináší grafické jádrové technologie AMD společnosti RadeD do čipů Exynos společnosti Samsung používaných v chytrých telefonech a tabletech. Samsung obvykle používá své čipy Exynos v zařízeních prodávaných na mezinárodní úrovni, zatímco spoléhá na čipy Qualcomm Snapdragon v Severní Americe.

Nová dohoda se společností Google

Samsung není jedinou společností, která hledá GPU technologii AMD. Společnost v březnu oznámila, že nadcházející služba společnosti Google pro streamování her Stadia bude využívat vlastní GPU značky Radeon vytvořené pro datová centra. Na základě technologie Multiuser GPU společnosti AMD představené v roce 2015 zahrnují tyto GPU 56 výpočetních jednotek (3 584 streamových procesorů) a vyhrazenou paměť HBM2, aby se vytvořilo 10,7 teraflopů grafického zpracování.

Velkou mylnou představou během GDC 2019 bylo to, že AMD by poskytla vlastní APU, jako to dělá s konzolami. To není pravda. AMD jasně uvádí, že Google bude používat GPU určené pro datová centra. Není zde zmínka o APU nebo procesorových jádrech vyrobených AMD. Pravděpodobně bude postaven na míru společností Intel s taktováním na 2,7 GHz.

Co by se mohlo stát, je to, že datová centra společnosti Google jsou již plná procesorů Intel. Společnost pravděpodobně přistoupila k dohodě s AMD o instalaci GPU datového centra Radeon (pokud již neexistují). Nákup systémů založených na AMD Opteron APU nemusí být ideální kvůli výkonu potřebnému ke spuštění a streamování více virtuálních strojů. Server APU serveru AMD se navíc zaměřuje na malé podniky hledající vysoký výkon při nízkých nákladech na energii.

Přesto je Google Stadia velkou výhrou oba AMD a Intel. A co víc, vzhledem k tomu, že hry na konzoly jsou již cíleny na vlastní APU, nedochází k kompromisům, protože hry běží na architektuře GCN AMD. Jediným skutečným velkým „poraženým“ v tomto scénáři je Nvidia.

Stav Intelu

Intel opravdu nepotřebuje žádný příběh. Dveře se otevřely jako N M Electronics v roce 1968 a poté se o měsíc později změnily na Intel - zkratka pro Integrated Electronics. Éra procesorů založená na x86 začala čipem Intel 8086 používaným v nové rodině osobních počítačů IBM, která byla uvedena na trh v roce 1981. Následovaly mikroprocesory Intel 80286, 80386 a 80486.

Intel začal používat produkční model tick-tock v roce 2007. „Tock“ představoval změnu v mikroarchitektuře CPU, zatímco „tick“ přepracoval revizi do menšího rozložení čipu. Například Intel použil svou 22nm čtvrtou generaci „Haswell“ mikroarchitektury v procesorech zahájených v roce 2013. Procesory Intel Broadwell páté generace přicházely následující rok na základě 14mm verze „Haswell“.

Smrt Tick Tock

Přechod na 14nm procesní technologii účinně zabil model Tick-Tock společnosti Intel a představil nový model volání společnosti Intel Optimalizace procesní architektury. S jeho 14nm proces uzel, který je již v provozu, Intel navrhl nový mikroarchitektura kódované Skylake. Tento design sloužil jako základ pro jeho rodiny procesorů páté až deváté generace. Společnost Intel oficiálně zabila svůj model tick-tock spuštěním svých sedmých procesorů „Kaby Lake“.

Kaby Lake se spoléhá na první optimalizace technologické technologie 14nm společnosti Intel (dabované jako 14nm +) v roce 2016. Intel obnovil Kaby Lake na rok 2017 v první vlně mobilních procesorů osmé generace pomocí stejného procesního uzlu. Tento aktualizovaný design zvýšil energetickou účinnost a přidal čtyři jádra do rodiny procesorů Intel i5. Osmá generace se opravdu nespustila, dokud Intelova druhá optimalizace Skylake * 14nm ++) nebyla označena jako „Coffee Lake“.

Odtamtud jsme v roce 2018 viděli třetí optimalizaci (14nm +++) s „Whiskey Lake“, nástupcem Kaby Lake Refresh pouze pro mobilní zařízení. Také jsme viděli debut „Amber Lake“, nástupce Kaby Lake, jen pro mobilní zařízení.

Po celou dobu Intel škádlil nový procesor založený na 10nm procesní technologii nazvané Cannon Lake. Stále založený na Skylake, čip osmé generace se objevil, ale nešel do hlavního proudu. Co Cannon Lake dělal bylo dosaženo restartu Intelu Process-Architecture-Optimization engine.

Kofein a ledová voda

To nás přivádí k nejnovějším procesorům Intel. Rodina deváté generace, která byla poprvé uvedena na trh v říjnu 2018, je aktualizací Coffee Lake na procesním uzlu 14nm ++. Tři stolní procesory dorazily v říjnu, následovalo šest v lednu během CES 2019 a dalších dvacet čtyři v dubnu. Toto číslo zavádění nezahrnuje ani mobilní, serverové a HEDT produkty.

Společnost Intel zde představila svou desátou generaci rodiny „Ice Lake“ během Computexu 2019 založenou na nové architektuře „Sunny Cove“. Je to architektura část modelu Process-Architecture-Optimization společnosti Intel. Prvních jedenáct čipů se zaměřuje na mobilní sportovní přípony „U“ (ultra-nízký výkon) a „Y“ (extrémně nízký výkon). Uvidíte až čtyři jádra a osm vláken, rychlosti až 4,1 GHz a GPU až 1,1 GHz.

O těchto čipech bohužel nevíme nic, kromě malých kousků poskytovaných společností Intel. Vyznačují se přepracovanou integrovanou architekturou GPU (Gen11), která slibuje hladké snímkování v bitevním poli V při 1080p. Podporují také paměť DDR4 při 3 200 MHz. Čipové sady řady Intel 300 přidávají připojení Wi-Fi 6 a podporu paměti Intel Optane Memory.

CPU a čipové sady Ice Lake se nyní dodávají OEM výrobcům notebooků, které dorazí během svátků 2019.

AMD vs Intel showdown

To znamená, že bitva AMD vs Intel umisťuje čipy Ryzen „Zen 2“ třetí generace proti produktům Intel z 9. generace „Coffee Lake“. Jak jsme však již dříve uvedli, Ryzen 3000 se nedodává až do července, takže nemáme srovnávací kritéria.

Co my umět do je porovnat čip AMD Ryzen druhé generace s podobným procesorem Intel deváté generace. Vykopali jsme se do Geekbench, abychom našli jejich jedno a vícejádrové skóre:

Jak ukazují výsledky, i když má model Ryzen 7 2700X o něco vyšší základní rychlost za snížené náklady, stále ještě nevykonává součást Intel Core i9-9900K. To je obrovský argument v debatě AMD vs Intel: Jádro procesoru Intel je prostě lepší v provádění pokynů za cyklus.

Ale s novým designem AMD společnosti Zen 2 budou procesory Ryzen 3000 vidět pěkný nárůst výkonu oproti stolním počítačům Ryzen druhé generace. CEO Lisa Su během Computexu uvedla, že AMD zdvojnásobil plovoucí bod pro rychlejší výkon v kreativním pracovním zatížení. AMD také zdvojnásobil velikost mezipaměti a dosáhl nárůstu instrukcí za hodinu (IPC) o 15 procent oproti předchozímu designu Zen +.

Udělejme další srovnání pro notebooky:

Zde vidíme, že APU druhé generace AMD zaostává za procesorem Intel pro osmou generaci notebooků v jednojádrovém testu Geekbench. To také zaostává v multi-core testu částečně kvůli jeho nižší maximální rychlosti.

Podle obchodní jednotky společnosti Intel „ne všechna jádra jsou vytvořena stejně a více jader ne vždy odpovídá lepšímu celkovému výkonu.“

Intel říká, že výkon závisí také na optimalizaci paměti a architektury. Společnost to objasnila poté, co společnost AMD porovnala svůj nový 64-jádrový procesor Epyc „Rome“ druhé generace s 28jádrovým procesorem Intel Xeon Platinum 8280 „Scacade Lake“ druhé generace pro servery. AMD předvedl, že čip běží dvakrát rychleji než Xeon. Společnost Intel uvedla, že společnost AMD nenakonfigurovala testovací systém správně a z čipu Xeon vedla k nižším než normálním výsledkům.

Navi vs Xe v roce 2020

Dalším problémem, se kterým se AMD potýká, je nadcházející vstup Intelu na trh doplňkových grafických karet. Bývalý hlavní architekt AMD Radeon Raja Koduri se připojil ke společnosti Intel na konci roku 2017, aby působil jako hlavní architekt a senior viceprezident nové skupiny Core and Visual Computing Group. Jeho první úkol: Do roku 2020 vytáhl diskrétní grafickou kartu. V rámci této transakce byla také integrována jádra Radeon integrovaná do modulů založených na procesorech Intel, které obsahují procesorová jádra Kaby Lake a videopaměť HBM2.

Nové diskrétní GPU společnosti Intel budou založeny na jeho škálovatelné architektuře „Xe“. Uvidíte řešení pro datové centrum, stolní počítače nadšenců a notebooky. Uvidíte paralelní výpočet spolu s sledováním paprsků v reálném čase na hardwarové úrovni a konkurují právě spuštěné řadě GPU řady Nvidia RTX 20. Nvidia GTX 10 Series podporuje sledování paprsků pouze pomocí GPGPU akcelerace nebo softwaru.

To je velká zpráva, zejména pro zpracovatelskou společnost, která znovu vstupuje na diskrétní trh GPU. Sledování paprsků na stolních počítačích je stejně velký skok, slibné foto-realistické vykreslování bez hrozných čekacích dob. Rodina Nvidia RTX 20 pro stolní počítače a notebooky zapálila novou věc v hraní her.

CEO společnosti AMD Lisa Su hovořila o sledování paprsků paprsků pomocí hardwaru a softwaru v lednu, ale během jejího hlavního projevu E3 2019 v červnu nezmínila nic o sledování paprsků. Místo toho odhalila nové karty „Navi“ přicházející 7. července 2019:

Po vstupu Intelu do diskrétního prostoru GPU nebudou AMD a Nvidia jedinými uchazeči bojujícími o vaše dolary. Pro společnost Intel může být obtížné proniknout na trh vzhledem k obrovské zákaznické základně AMD a Nvidia. Sledování paprsků na úrovni hardwaru se jeví jako eso v díře a skvělá alternativa k RTX 20 Series od Nvidia. Nová Radeon RX 5700 Series AMD bohužel nezahrnuje podporu na hardwarové úrovni.

Kdo tedy vyhraje tuto válku?

AMD vs Intel ve stolních počítačích

V bitvě AMD vs Intel o desktop by měl Intel v dohledné budoucnosti nadále dominovat. AMD přesto představuje významnou hrozbu, zejména když rodina Ryzen 3000 dorazí v červenci.

Vysoké jádro společnosti AMD a nízké ceny jsou atraktivní prodejní místo. Zákazníci mohou získat 12jádrový procesor od společnosti AMD za 499 $, zatímco společnost Intel v současné době neprodává žádný běžný 12jádrový čip. Ve druhé polovině roku 2019 by se mělo objevit vydání čipů Ryzen 3 třetí generace AMD. W může dokonce vidět nové Threadripper HEDT díly.

Mezitím může společnost Intel představit nové procesory HEDT řady X, které budou konkurovat novým Threadrippers. Vzhledem k tomu, že procesory Ice Lake nepřijdou až do konce roku 2019, může být Computex posledním, kterého slyšíme od Intelu v prostoru spotřebitelských procesorů. Do té doby bude Project Athena pravděpodobně generovat spoustu bzučení před debutem Ice Lake: The Ultrabook nástupce založený na 10nm procesorech Intel.

AMD vs Intel v notebookech

V sporech AMD vs Intel by měl Intel nadále dominovat kvůli trendu.

Až do příchodu Ryzena v roce 2017 se APU AMD obvykle zdržovaly v levných notebookech. Intel stále převyšuje počet AMD v notebookech, ale najdete zde skvělá řešení, jako je Acer Predator Helios 500 a Aspire 3. Na přední straně Asus jsou ROG Zephyrus a VivoBook sport Ryzen. -Značené APU.

AMD bohužel stále nenabízí mobilní telefon s osmi jádry, a to navzdory všemu, co se ve stolním prostoru dělá. Místo toho společnost Intel v současné době zaujímá vedení se svými osmijádrovými notebooky i9-9980HK a i9-9880H. Pravděpodobně je najdete v herních notebookech spárovaných s diskrétním grafickým čipem Nvidia GeForce. Heck, Intel také prodává šestjádrové notebookové procesory.

AMD vs Intel - mimo počítač

Přes svou bitvu s Intelem na třech hlavních trzích bude AMD nadále dominovat v konzoli. Úzké připojení AMD ke konzoli a PC partnerům je přináší na přední místo v oblasti hardwaru a vývojářů. S PlayStation 5 a Project Scarlet používajícími komponenty AMD se tato dominance pravděpodobně nezmění dalších pět let. Mezitím Nvidia má Nintendo.

Nákup telefonu přímo od íťového operátora má řadu výhod, včetně možnoti měíčních platebních plánů a různých výhod, které íť m...

Než e eznámíme výhodami a nevýhodami obou způobů nákupu, je důležité pochopit základní rozdíly mezi jednotlivými typy zařízení....

Výběr Stránek