Android Q pro vývojáře: Vše, co potřebujete vědět

Autor: Louise Ward
Datum Vytvoření: 9 Únor 2021
Datum Aktualizace: 2 Červenec 2024
Anonim
Android Q pro vývojáře: Vše, co potřebujete vědět - Aplikace
Android Q pro vývojáře: Vše, co potřebujete vědět - Aplikace

Obsah


Z pohledu uživatele je nová verze Androidu obvykle vzrušující doba. Pokud se vám náhodou nelíbí určitý prvek uživatelského rozhraní, obecně to znamená lepší výkon, větší stabilitu a spoustu nových funkcí.

Přečtěte si také: Nejlepší funkce systému Android Q, které byste měli znát

Pro vývojáře má aktualizace jako Android Q tendenci přinášet smíšené pocity. Tyto nové funkce jsou stále dobré zprávy, které potenciálně umožňují zajímavější a výkonnější funkce v našich aplikacích. Tyto změny zároveň představují spoustu práce, protože se snažíme zajistit, aby projekty nejen podporovaly novou platformu a splňovaly její specifikace, ale aby byly optimalizovány tak, aby poskytovaly co nejlepší zážitek.


Za tímto účelem vám tento příspěvek pomůže dostat se na maximum tím, že sdílí všechny důležité změny a vývoj, o kterých víme, které vývojáři zatím mají, na paměti.

To v současné době zahrnuje všechny novinky do verze Beta 6. Toto je pravděpodobně naposledy, kdy tento příspěvek aktualizujeme před konečným vydáním!

Stručný přehled Android Q pro vývojáře - to, co opravdu potřebujete vědět

To, co opravdu potřebujete vědět:

  • Budou vyžadována nová oprávnění k poloze.
  • Podpora pro více životopisů vyžaduje zjevné změny.
  • Rozsahové úložiště změní způsob ukládání a přístupu k souborům na externím úložišti.
  • Hledání místa nyní vyžaduje umístění FINE.
  • Informace jako IMEI jsou nyní omezeny.
  • Aplikace na pozadí již nemohou zahájit aktivity v popředí.
  • I když to nemá přísný vztah k Android Q, zavádějí se nové specifikace ikon aplikací.
  • Také koncem tohoto roku budou vývojáři nuceni podporovat Android Pie minimálně. Pokud se aplikace nedodrží, zobrazí se varování.
  • A do konce roku budou muset všechny aplikace poskytovat 64bitové verze.
  • Nové navigace gesty systému mohou ovlivnit uživatelské rozhraní aplikace.

Zde jsou některé skvělé nové funkce, které by vás mohly zajímat:


  • Multi-resume umožní výkonnější multitasking.
  • Změny v emulátoru můžete vyzkoušet prostřednictvím kanálu uvolnění Kanary Android 3.5.
  • Devs nyní mohou přistupovat k dalším datům z hloubkových senzorů.
  • Devs se mohou rozhodnout podporovat temné téma.
  • K dispozici je vysoký výkon a režimy WiFi s nízkou latencí.
  • TextClassifier umožní devs identifikovat jazyk části textu.
  • Rozhraní MicrophoneDIrection vám umožní zvolit směr mikrofonu při nahrávání.
  • Bubliny umožní snadnější multitasking a bohatá oznámení.
  • Zvýšená podpora mediálních kodeků.
  • Sdílení zkratek usnadní sdílení médií z aplikací.
  • Rychlé nastavení umožní snadný přístup k nastavení týkajícím se aktuální aplikace.
  • Podpora Vulkánu se tlačí tvrdě.
  • Více neuronových síťových operací.
  • Vylepšení běhového modulu Android pomůže aplikacím rychlejší oběd (teoreticky).

Další informace o všech těchto věcech a další drobné změny si přečtěte. Také se podíváme na to, jak můžete začít testovat svoji aplikaci na Android Q právě teď.

Oprávnění k umístění viz vylepšené možnosti zabezpečení

Každá nová iterace Androidu přináší nové funkce navržené tak, aby uživatelům poskytovaly bezpečnější a soukromější prostředí. Tentokrát získávají větší kontrolu nad informacemi o poloze. Dříve mohli uživatelé buď udělit, nebo zakázat přístup k údajům o poloze velkoobchodně. Tentokrát si budou moci vybrat třetí možnost, která tato data poskytne pouze v době, kdy se aplikace používá - když je spuštěna v popředí.

To snad znamená, že uživatelé neodmítnou úplně nainstalovat aplikaci, protože nechtějí, aby je „sledovali“, ačkoli formulace použitá pro povolení polohy na pozadí může být trochu nepřesvědčivá:

„Povolit aplikaci přístup k poloze tohoto zařízení po celou dobu?

No tak!

Cítíte to však, znamená to, že budete muset provést několik změn. Konkrétně vývojáři cílení na Q budou muset do manifestu aplikace přidat následující řádek: android.permission.ACCESS_BACKGROUND_LOCATION.

Pokud máte starší aplikaci, přidá Android ve výchozím nastavení toto oprávnění kromě ACCESS_FINE_LOCATION nebo ACCESS_COARSE_LOCATION.

Další informace o nastavení tohoto nastavení jsou k dispozici od společnosti Google zde.

Rozsahové úložiště mění způsob přístupu k externím souborům

I když se zabýváme ochranou osobních údajů, budou mít uživatelé také možnost řídit přístup ke sdíleným souborům ve složkách Fotografie, Videa a Zvuk pomocí nových oprávnění za běhu nahrazujících READ_EXTERNAL_STORAGE a WRITE_EXTERNAL_STORAGE. Přístup ke složce Stažené bude také k dispozici pouze prostřednictvím nástroje pro výběr systémových souborů, což uživatelům poskytuje úplnou kontrolu nad tím, které soubory jsou zpřístupněny.

Chcete-li to nastavit, budete muset požádat o nová oprávnění, například READ_MEDIA_IMAGES, a poté přistupovat ke kolekcím prostřednictvím rozhraní MediaStore API. Úplné pokyny naleznete zde.

K vyvážení budou mít aplikace nyní vlastní „izolovanou karanténu“, která poskytuje složku omezenou na tuto aplikaci umístěnou na externím úložišti. To má za cíl snížit potřebu povolení, a doufejme, že je o něco flexibilnější než současné interní úložiště. Tyto soubory budete stále muset zálohovat přesunutím do kolekcí MediaStore nebo pomocí Storage Access Framework, pokud chcete, aby zůstaly i po odinstalaci aplikace. V několika jedinečných případech však nevyhnutelně vytvoří některé překážky.

Pokud si přejete přistupovat k souborům z izolovaných karantén izolovaných úložišť jiných aplikací na externím úložišti, pak je zde několik upozornění. To je ve výchozím nastavení povoleno pro běžné typy mediálních souborů (jako jsou fotografie a hudba). Pokud však chcete získat přístup k jiným souborům vytvořeným samostatnou aplikací, budete muset použít záměry ACTION_OPEN_DOCUMENT a ACTION_OPEN_DOCUMENT_TREE k vyžádání přístupu ke konkrétnímu souboru (který uživatel udělí nebo zruší).

Další změny zabezpečení

Několik dalších bezpečnostních změn, které je třeba zvážit:

  • Aplikace na pozadí již nebudou schopny zahájit aktivity v popředí, protože to může být pro uživatele nepříjemné. Místo toho budete muset použít oznámení s vysokou prioritou s celoobrazovkovým záměrem pro věci, jako jsou příchozí hovory.
  • Zařízení budou ve výchozím nastavení mít v různých sítích Wi-Fi randomizované adresy MAC (to bylo v Pie nepovinné).
  • Přístup k informacím, jako je IMEI zařízení a sériové číslo, bude nyní omezen. Více informací zde.
  • Rozhraní API pro skenování sítí budou nyní vyžadovat povolení umístění FINE.
  • Přidána podpora standardů WPA3 a Enhanced Open Wi-Fi.
  • Zdá se, že aplikace již nebudou moci přepínat Wi-Fi, místo toho budou nuceny spoléhat se na nový panel nastavení.

Testování budoucnosti - skládací zařízení, multi-resume a neuronové sítě

Android Q také podniká řadu kroků k přípravě na budoucnost hardwaru. Víte, co to znamená: skládací! Nebo, jak jim Google říká: „inovativní nové obrazovky“.

Velkým vývojem jsou vylepšení onResume a onPause. Tyto budou nyní podporovat „multi-resume“ a informují aplikaci, když se soustředí. Multi-Resume efektivně umožňuje dvě aplikace běžet současně bez pozastavení (jako v současné době). To pravděpodobně ovlivní všechny aplikace v režimu více oken (nejen u sklopných displejů), což nakonec přinese naše telefony ještě blíže skutečnému výkonu na stolním počítači. Pokud byste chtěli vidět, jak to vypadá právě teď, můžete zkusit něco podobného pomocí aplikace MultiStar na Samsungu (součást Good Lock).

Android Q však kromě opakovaného obnovení také vidí změny v režimu Obnovit a Zapnout - možná některé z nejzásadnějších změn, které jsme za chvíli viděli.

Atribut manifestu s nastavitelnou aktivitou se také mění, aby pomohl vyrovnat se s pravidelným zdvojnásobením velikosti při otevírání displejů.

To je do značné míry dobrá zpráva pro vývojáře, kteří se nyní potřebují méně starat o to, jak zpracovat pozastavené, ale viditelné aplikace. To však přináší ještě více potenciálních případů použití a typů zobrazení na již velmi roztříštěnou platformu. Zábava zábava.

Abychom toto všechno implementovali, budete muset znovu provést některé změny v manifestu a konkrétně zahrnout značku: android.allow_multiple_resumed_activities. Od verze Beta 2 a 3 si vývojáři budou moci toto vyzkoušet sami pomocí emulátoru skládacích zařízení prostřednictvím AVD.

Neural Networks API 1.2 přichází také, přináší 60 nových operací a vylepšené funkce. Operace zahrnují například ARGMAX, ARGMIN a Quantized LSTM, což by mělo v zásadě umožnit lepší detekci objektů a segmentaci obrazu.

Více multitaskingu s bublinami

Jako by skutečné multitasking nestačilo, Android Q také představí další způsob, jak udělat více než jednu věc najednou: bubliny. Tyto bubliny skutečně fungují jako forma oznámení, ale poskytují více informací a dokonce ukazují celé aktivity nad tím, co uživatel aktuálně dělá. To umožňuje rychlý přístup k takovým věcem, jako jsou poznámky, překlady a chaty. V zásadě tedy chatujte hlavy.

bubliny fungují jako forma oznámení

Vývojáři budou mít přístup k nové funkci prostřednictvím rozhraní API postaveného na současném systému oznámení. K odeslání bublin použijete setBubbleMetadata a poté zadáte aktivitu, která se zobrazí v bublině spolu s ikonou.

Sdílení zkratek a panel nastavení

Google chce uživatelům usnadnit sdílení obsahu z aplikací, a proto představí „zkratky pro sdílení“, které uživatelům umožní přejít přímo do jiné aplikace. Vývojáři budou moci zveřejnit „sdílené cíle“ a zahájit konkrétní aktivity s připojeným obsahem, které budou uživatelům zobrazeny prostřednictvím uživatelského rozhraní. Od verze Beta 2 můžete nyní zobrazit náhled sdílených dat.

Bude to fungovat podobně jako v aplikaci Zástupci, a proto bude přístupná prostřednictvím rozhraní ShortcutInfo API. K dispozici bude také nová knihovna ShareTarget AndroidX, která bude fungovat pro zařízení, která nepoužívají Q. Google sdílí ukázkovou aplikaci pro ty, kteří chtějí zjistit, jak to všechno funguje.

Zdá se, že zrychlení věcí je obecně název hry. Android Q také usnadňuje změnu nastavení systému v kontextu aktuálně spuštěné aplikace. Toto bude k dispozici pro devs prostřednictvím rozhraní API panelu nastavení.

Chcete-li zobrazit panel nastavení, stačí použít akci jako ACTION_VOLUME s akcí panelu nastavení.

Vylepšení připojení

Zásobník Wi-Fi byl v systému Android Q upraven, aby se zlepšilo soukromí a výkon a usnadnilo se například správa zařízení IoT nebo navrhování připojení k internetu, aniž byste potřebovali povolení k umístění.

Zajímavější však je, že devs budou mít přístup k režimům s vysokým výkonem a nízkou latencí. Ta bude zvláště užitečná pro hry (a streamování her!).

Přístup k nim získáte voláním WiFiManager.WiFiLock.creatWifiLock () a pomocí WIFI_MODE_FULL_LOW_LATENCY nebo WIFI_MODE_FULL_HIGH_PERF.

Nové možnosti médií - podpora kodeků a hloubková data

Devs nyní budou moci těžit z těchto hloubkových senzorů. Lze požadovat obrázky dynamické hloubky a budou obsahovat JPG, XMP metadata popisující prvky hloubky a mapu hloubky spolehlivosti.

To by mohlo být užitečné pro aplikace pro fotoaparáty a aplikace pro úpravy obrázků, ale možná více vzrušující je potenciál aplikací AR. Google spolupracuje s výrobci OEM, aby zajistil, že je k dispozici na všech zařízeních podporujících Q.

Android Q bude také podporovat video kodek AV1 s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje vysoce kvalitní streamování s nižšími požadavky na šířku pásma. Přichází také kódování zvuku přes Opus. Prostřednictvím rozhraní MediaCodecInfo API bude nyní také snazší rozpoznat možnosti vykreslování dostupné na daném zařízení.

Nativní MIDI API také umožní komunikaci s MIDI zařízeními prostřednictvím NDK. Nové rozhraní MicrophoneDirection API umožní vývojářům nastavit směr mikrofonu během záznamu zvuku. To také standardizuje kontrolu nad zoomovatelnými mikrofony.

Další novou funkcí je možnost zaznamenat zvuk z jiných aplikací. To bude užitečné pro věci, jako je streamování her, titulky a překlady.

Zvýšení výkonu - Vulkan a Android Runtime

Hra devs by měla těžit z vylepšené podpory Vulkan napříč deskou. Cílem společnosti Google je zajistit, aby rozhraní API bylo podporováno na všech 64bitových zařízeních se systémem Android Q. Společnost také pracuje na standardním a aktualizovatelném ovladači OpenGL pro zařízení postavená na systému Vulkan. Android Q také přidá experimentální podporu pro ANGLE - abstrakční vrstvu, která by měla umožnit hrám používajícím OpenGL ES využívat výkon a stabilitu Vulkanu. OpenGL ES 2.0 bude také podporován v Q, s podporou pro 3.0 přichází brzy poté.

Můžete také očekávat, že ve svých aplikacích uvidíte lepší obecný výkon. Toho bude částečně dosaženo vylepšením běhového modulu Android, který umožní aplikacím začít rychleji a spotřebovávat méně paměti (i když to Gary nenašel ve svém Rychlostním testu G pomocí staršího zařízení).

Ve snaze zlepšit stabilitu bude Google také omezovat přístup k soukromým API. Seznam těch, kteří jsou na seznamu, najdete zde. Google se zavazuje, že veřejné alternativy budou zpřístupněny ve všech případech.

Změny uživatelského rozhraní - gestická navigace a tmavý režim

Od verze Beta 3 se mohou devs nyní rozhodnout podporovat „temné téma“ rozšířením jejich tématu z „Theme.AppCompat.DayNight“ nebo z materiálních komponent. Poté můžete nastavit vlastní výchozí nastavení nočního motivu. Nezapomeňte dát uživatelům možnost přepínat témata podle svého přání a přemýšlet o tom, jak vaše rozvržení a viditelnost.

Android Q bude také podporovat navigaci gesty jako téměř každý Android Skin, který uživatelům představí nové aspekty uživatelského rozhraní. Například: zvažte, zda gesta zapečená do jedinečného uživatelského rozhraní aplikace způsobí uživatelům zmatek. V takovýchto případech si vývojáři mohou vybrat, zda použijí „obdélníky pro vyloučení gesta“, aby přepsali gesta systému, nebo jednoduše změnili způsob interakce uživatelů s jejich aplikacemi. Stejně tak přemýšlejte o tom, jak více využít tuto nemovitost navíc na obrazovce poskytovanou ztrátou tlačítek.

Třída TextClassifier umožní vývojářům detekovat jazyk části textu. Inteligentní akce nakonec vyplní pole rychlé odpovědi v rámci oznámení logickými možnostmi. Tím se sníží některé režijní náklady pro devs, kteří již nebudou potřebovat tuto funkci od nuly kódovat.

Nejnovější změny v Beta 5 reagovaly na zpětnou vazbu a přidaly možnost „nahlédnout“ pro aplikace používající navigační remízu a rychlou zkratku pro přístup k asistentovi. Beta 6 přinesl nastavení citlivosti pro zadní gesto spolu s 200dp limitem pro vyloučení aplikace.

Jak to udělat

Pokud vše, co vyvolalo vaši fantazii (nebo vás trochu znepokojilo), existuje několik způsobů, jak můžete Androidu Q točit.

Android Q Beta můžete načíst do zařízení Pixel. Pokud se vám však náhodou nelíbí Pixel - nebo pokud nechcete instalovat operační systém beta na svůj každodenní ovladač - můžete místo toho použít jednodušší cestu nastavení pomocí Správce AVD.Stačí otevřít Správce SDK a pak byste měli mít možnost vybrat si obraz systému pro Android Q Beta a stáhnout.

Od verze Android Q Beta 4 a vyšší jsou nyní všechna rozhraní API k dispozici pro vývojáře, aby mohli začít testovat své aplikace, a Google již přijímá tato cílení na rozhraní API 29 v Obchodě Play.

Co si myslíte o těchto změnách? Dokážete vymyslet nějaké nové funkce, které budete moci do svých projektů přinést? Nebo máte nyní hodně práce na obcházení aktualizací zabezpečení?

Lidé e při dílení informací a zkušenotí poléhají na obrázky a grafiku, ale ne každý může vidět tyto obrázky. Pro nevidomé a zrakově potižené...

Před několika měíci Amazon vydal vou řadu reproduktorů a zařízení Echo 2019. polečnot mimo jiné oznámila vou odpověď Apple Apple AirPod - Amazon Echo Bud. polečnot konečně vyd...

Výběr Čtenářů