Je tmavý režim pro vaše oči? Zde je důvod, proč se tomu možná chcete vyhnout.

Autor: Lewis Jackson
Datum Vytvoření: 14 Smět 2021
Datum Aktualizace: 1 Červenec 2024
Anonim
Je tmavý režim pro vaše oči? Zde je důvod, proč se tomu možná chcete vyhnout. - Technologie
Je tmavý režim pro vaše oči? Zde je důvod, proč se tomu možná chcete vyhnout. - Technologie

Obsah


Tmavý režim je pravděpodobně jednou z nejpopulárnějších funkcí v moderním uživatelském rozhraní. Od aplikací po operační systémy, Apple po Google, chytré telefony až po notebooky. Mnoho produktů, které dnes používáme, má do uživatelského rozhraní integrovaný nějaký typ tmavého režimu.

Věděli jste, že temný režim není ve skutečnosti moderním vynálezem? A věděli jste, že ve skutečnosti existují nevýhody přepínání aplikací do tmavého režimu?

Trocha historie v temném režimu

Tisíciletí se nemusí týkat, ale některé z nejstarších domácích počítačů používaly monochromatické monitory CRT, které zobrazovaly zelenavý text na černé obrazovce. Mnoho časných textových procesorů (ano, existovaly jednoúčelové stroje pro to, co nyní můžete udělat v aplikaci Microsoft Word), také bylo možné psát bílý text na černém pozadí.


To vše se změnilo v 80. letech, kdy společnosti jako Xerox a CPT Corporation vyráběly stroje na zpracování textu, které měly bílou obrazovku s černým textem. To bylo provedeno za účelem replikace vzhledu inkoustu na papíře.

Rychlý posun vpřed o několik desetiletí a tmavý režim je zpět v plném proudu. Společnosti jako Apple a Google těžce inzerovaly temná témata pro všechny své produkty a svět následoval tento příklad.

Nenechte si ujít:Nejlepší AMOLED-přátelské aplikace v tmavém režimu

Proč byste měli používat tmavý režim

Nejběžněji známou a vědeckou výhodou tmavého režimu je to, že šetří energii na zařízeních s displejem OLED nebo AMOLED. Na OLED panelech je každý pixel jednotlivě osvětlen. Je-li pozadí bílé, jsou všechny pixely zapnuté a displej vyžaduje více energie. Jsou-li pixely černé nebo dokonce tmavě šedé, jako je tomu v případě tmavého režimu, jsou přirozeně sníženy požadavky na napájení displeje.


Tato schopnost šetřit energii v tmavém režimu je omezena na OLED obrazovky, takže telefony, monitory a notebooky s LCD displeji z toho nemají opravdu užitek.

Další užitek temného režimu, o kterém tak často slyšíme, je to, že snižuje škodlivé modré světlo. Modré světlo je vysoce energetické spektrum viditelného světla s nejkratší vlnovou délkou. Největším přírodním zdrojem modrého světla pro člověka je Slunce, ale naše telefony také emitují stopové množství modrého světla.

Podle dokumentu Harvard Health může nadměrná expozice modrému světlu potlačit sekreci melatoninu, hormonu důležitého pro správné usínání v noci. (Ve skutečnosti to však není něco, čeho byste se měli bát!)

Společnosti často uvádějí rozsáhlá tvrzení o tom, jak tma zlepšuje viditelnost, snižuje namáhání očí a usnadňuje používání zařízení při slabém světle. Ale to není vždy pravda.

Proč byste neměli používat tmavý režim

Přestože se mnoho lidí cítí pohodlněji při používání tmavého režimu v slabě osvětlených podmínkách, není vždy vhodné to dělat.

Lidské bytosti jsou přirozeně zběsilé, když vidí věci jasněji v denní době a ne tolik v noci. Vyvinuli jsme se, abychom viděli tmavé světlo, ať už se jedná o objekty v našem přirozeném prostředí za denního světla nebo psaný text na papíře. Takže nejprimárnějším způsobem a z důvodů lepšího kontrastu je pro nás lepší vidět temnotu na světle spíše než opačně.

Důležitým bodem, který je v rozporu s použitím temného režimu pro lepší viditelnost, je to, že světlo na temné téma - zejména pro text - nemusí být nutně dobré pro všechny.

Můžete mít astigmatismus

Podle Americké optometrické asociace je mezi lidmi velmi běžný stav zvaný astigmatismus. Schaeffer Eye Center píše, že téměř 30% různých populací trpí různými stupni stavu. Astigmatismus způsobuje rozmazané vidění v důsledku nepravidelného tvaru jednoho nebo obou očí. To může lidem ztížit čtení světlého textu na tmavém pozadí. 2014 Gizmodo článek cituje výzkumnou skupinu Sensory Perception and Interaction Research Group na University of British Columbia:

Pro lidi s astigmatismem (přibližně 50% populace) je obtížnější číst bílý text na černém pozadí než černý text na bílém pozadí. Část toho souvisí s úrovní světla: s jasným displejem (bílým pozadím) se clona uzavře o něco více, čímž se sníží účinek „deformované“ čočky; s tmavým displejem (černé pozadí) se duhovka otevírá, aby získala více světla, a deformace čočky vytváří mnohem ostřejší zaostření na oko.

Je možné, že trpíte astigmatismem a ani to nevíte. I když byste to mohli nechat zkontrolovat u optometristy, může to být důvod, proč se necítíte skvěle při čtení věcí na telefonu se zapnutým tmavým režimem.

Je to ve vašich očích

Černý text na bílém pozadí umožňuje nejlepší čitelnost, tedy nejlepší porozumění a zachování. Proč? Protože bílá barva odráží všechny vlnové délky viditelného spektra. Iris se nemusí rozšiřovat, aby absorboval více světla.

Když na tmavém displeji uvidíte světlý text, zdá se, že jeho okraje spadají do černého pozadí.

Protože duhovka se při pohledu na bílou obrazovku nerozšiřuje, žák zůstává úzký a vy se musíte méně soustředit na věci. Když na bílém pozadí uvidíte kontrastní černý text, můžete se na něj okamžitě zaměřit.

V temném režimu se musí váš žák rozšířit, aby uvolnil více světla. Když na tmavém displeji uvidíte světlý text, zdá se, že jeho okraje spadají do černého pozadí. Tomu se říká halační efekt (prostřednictvím Usnadněte si techniku) a snižuje snadnost čtení.

Pamatujte, že oko se skládá ze svalů. Čím více se na to snažíte číst, tím více se opotřebuje. Pokud se vám nedaří číst světlý text na tmavém pozadí, nevynuťte jej.

Brightburn

Znáte ten pocit, když pohodlně spíte v temné místnosti a někdo najednou vytáhne závěsy, aby zaplavil místnost slunečním zářením? V tu chvíli cítíte náhlý šok, protože vaše duhovka se neupravila na množství světla, které potřebuje přijmout.

Když si prohlížíte věci v tmavém režimu po delší dobu, řekněme několik měsíců, vaše oči si zvyknou nechat zapadnout méně světla. Z tohoto důvodu, když se občas podíváte na jasnou obrazovku, máte pocit nepohodlí.

Vyplývá to z osobní zkušenosti. Používám temný režim v telefonu, počítači a tabletu asi tři měsíce. Když jsem popsal svou rostoucí averzi vůči jasným obrazovkám příteli chirurga, vysvětlil, že je to docela běžný jev, když jsou oči upraveny na tmavý režim.

Naštěstí mi řekl, že toto zvýšení citlivosti na jas není trvalým problémem a vyřeší se, když začnu častěji používat bílé obrazovky. Je to jen otázka dosažení správné rovnováhy.

Tmavé a ponuré

Stejný Harvardův papír, který hovoří o škodlivých účincích modrého světla, také hovoří o vzestupné expozici. Článek vysvětluje, že modré vlnové délky jsou prospěšné za denního světla, protože pomáhají zvyšovat náladu.

Lékaři na Americké oftalmologické akademii se také domnívají, že zdravé vystavení modrému světlu může u dětí udržet duševní výkon a snížit krátkozrakost.

Neexistuje vědecký důkaz, že modré světlo ze zařízení způsobuje poškození očí.

Ačkoliv by mohlo být užitečné v noci, když je obecné okolí tmavé, odříznout oslnění obrazovky, nemusí být pro vás dobré tyto pixely neustále vypínat.

Neexistuje ani vědecký důkaz, že modré světlo ze zařízení způsobuje poškození očí, ani není dostatek výzkumů, aby bylo vidět, že tmavý režim umožňuje lepší vidění. Ve skutečnosti vědci naznačují, že nepohodlí, které lidé po příliš dlouhém pohledu na obrazovky cítí, je spíše kvůli méně blikajícímu než jasu.

Na konci dne jsou zkušenosti každého s tmavým režimem odlišné. Hodně také záleží na okolním osvětlení, ve kterém používáte obrazovku.

Tmavé motivy mohou být vhodnější pro noc, ale nemusí vám pomoci lépe číst nebo chránit oči před digitálním stresem. Možná se jim budete chtít úplně vyhnout, pokud začnete zaznamenávat problémy se zrakem nebo zvýšenou citlivost na světlo.

Jste all-in v temném režimu, nebo se od toho zdržujete? Dej nám vědět!

Načítání hlasování

Aktualizace, 26. února 2019 (12:15 PM ET): Téměř měíc poté, co lovo uniklo, že Google Duo přijde na web, je tato funkce nyní aktivní. tačí navštívit web Google ...

Aktualizace 23. května 2019 (14:34 PM ET): Google nám objanil, jak Duplex funguje, pokud jde o rozdávání úkolů člověku, nikoli botu....

Výběr Stránek