Co je ISO ve fotografii?

Autor: John Stephens
Datum Vytvoření: 23 Leden 2021
Datum Aktualizace: 5 Červenec 2024
Anonim
What is ISO? Photography Tutorial: ISO Made Easy
Video: What is ISO? Photography Tutorial: ISO Made Easy

Obsah


Tři hlavní nastavení, která byste měli při expozici fotografie vzít v úvahu, jsou clona, ​​rychlost závěrky a ISO. Obvykle se označují jako „expoziční trojúhelník“, protože k dosažení dobře exponovaného obrazu je třeba dosáhnout rovnováhy mezi všemi třemi faktory. Dnes budeme hovořit o tom, co je ISO, co to znamená, jeho účinky a jak jej můžete využít k získání nejlepších možných snímků.

Co znamená ISO?

Slovo ISO pochází ze zkratky používané pro Mezinárodní organizaci pro standardizaci. Zakladatelé této organizace zvolili termín „ISO“, aby zkrátili jeho jméno (spíše než zkratku jako IOS) inspirovanou řeckým slovem „isos“, což znamená „rovné“.

Organizace stanovuje a udržuje řadu průmyslových a obchodních standardů, včetně standardů pro fotografii. Předchozí standardy fotoaparátů ASA a DIN byly vytvořeny v roce 1974 a vytvořily normu ISO. ISO byla při svém vzniku hodnocením citlivosti fotografického filmu na světlo (ISO 100, ISO 200, ISO 400 atd.). Čím vyšší byl rating ISO, tím citlivější byl film.


Se vzestupem digitální fotografie byl termín ISO přijat jako měřítko citlivosti senzoru na světlo.

Co je ISO ve fotoaparátu?

Ve fotografii se ISO týká citlivosti senzoru (nebo filmu) na světlo. Nižší nastavení citlivosti ISO způsobí, že senzor bude méně citlivý na světlo, což znamená, že k správné expozici snímku je třeba více osvětlení nebo delší rychlost závěrky. Zvýšení ISO způsobí, že bude váš senzor citlivější na světlo, což vám umožní fotografovat v tmavších prostředích, s většími clonami a / nebo s použitím vyšších rychlostí závěrky.

Jak se měří ISO?

ISO se měří v číslech. Zatímco výrobci používali příliš ISO 100, 200, 400, 800, 1600 atd. (Hodnota se zdvojnásobila), u novějších kamer se věci změnily. Pro lepší zpřesnění byly zavedeny menší přírůstky, ale koncept je stejný. ISO 100 je poloviční citlivost jako ISO 200, což je také poloviční citlivost jako ISO 400.


Účinky manipulace s ISO

Vyšší ISO způsobí, že senzor bude citlivější, a proto bude jasnější.

Edgar Cervantes

Účinky změny hodnoty ISO jsou snadno pochopitelné. Vyšší nastavení ISO způsobí, že senzor bude citlivější, a proto bude jasnější. Současně se zvýšením ISO vytvoří více obilí nebo šumu. Není to často zmiňováno, ale vyšší ISO může také zhoršovat dynamický rozsah, což je důležitější důvod, proč zůstat co nejnižší.

Podívejte se na obrázky níže a uvidíte příklad rozdílů mezi nízkou úrovní ISO a vysokou úrovní ISO. Tyto obrázky nebyly při úpravách změněny. Byli prostě hodeni do Lightroomu pro oříznutí, abyste lépe viděli rozdíly v obilí. Dále je třeba poznamenat, že byly stříleny s fotoaparátem Nikon D610, který má snímač celého snímku. Takové větší senzory jsou výrazně lepší při manipulaci s hlukem ve vyšších úrovních ISO. Rozdíly budou patrnější při použití menších senzorů.

ISO 100 ISO 6400

S ohledem na to výše uvedené obrázky ukazují významný rozdíl v kvalitě obrazu. Nejen, že je vysoce zrnitá ISO, ale kvalita barev a dynamického rozsahu se změnila.

Kdy mám zvýšit ISO?

Opakovaně jsem to řekl: dobrá fotografie nemůže být zničena zrnem nebo hlukem. Je to proto, že je třeba zvážit více důležitých faktorů, jako je složení, předmět, význam a mnoho dalších nehmotných předmětů, díky nimž je obraz vynikající. Nebojte se zvyšovat ISO, pokud potřebujete ... ale pouze pokud to opravdu potřebujete.

Dobrá fotografie nemůže být zničena obilím.

Edgar Cervantes

Nižší ISO vytvoří lépe vypadající obraz, takže naší obecnou radou je, že ISO zvyšujete pouze v nezbytných případech. Pokud není dostatek světla, potřebujete těsný otvor nebo chcete zachovat vyšší rychlost závěrky, pak jedinou možností je zvýšení citlivosti ISO. Pokud je to možné, zkuste udržet vaši ISO co nejblíže vaší dolní možnosti, která je obvykle ISO 100.

Nyní, když rozumíte výhodám ISO, můžete jít dál a dozvědět se více o fotografii prostřednictvím dalších článků, které jsme dali dohromady. Podívej se!

V dnešní době jme e tak poléhali na elektroniku, bylo by hloupé oputit dům bez energetické banky. Pokud jte ještě jednu nepřidali do vé technické bírky, Graphene 10K...

Teď je toho víc grafický deign než kdykoliv předtím. Od polečenkých médií po miniatury YouTube je poptávka zřejmá....

Vyberte Správu