Podmínky fotografie: ISO, clona, ​​rychlost závěrky, další

Autor: Louise Ward
Datum Vytvoření: 8 Únor 2021
Datum Aktualizace: 1 Červenec 2024
Anonim
Podmínky fotografie: ISO, clona, ​​rychlost závěrky, další - Technologie
Podmínky fotografie: ISO, clona, ​​rychlost závěrky, další - Technologie

Obsah

29. srpna 2019


Toto je první věc, kterou se musíte naučit, pokud se chcete ponořit do světa seriózní fotografie. Expoziční trojúhelník se skládá ze 3 nastavení, která musíte mít pod kontrolou, abyste mohli správně exponovat obrázek. Jedná se o clonu, rychlost závěrky a ISO. Pojďme se trochu dotknout každého z nich.

Expoziční trojúhelník je první věc, kterou se musíte naučit, když s fotografováním myslí vážně.

Edgar Cervantes

Clona

Clona je definována velikostí otvoru, kterým může světlo vstoupit do kamery. Clona se měří v f-stopech, což je poměr ohniskové délky dělený velikostí otvoru. Čím menší je f-stop, tím širší je otvor. Například clona f / 1,8 je širší než f / 2,8.

Clona má jeden hlavní účinek na fotografiích, kterým je hloubka ostrosti. Použití širší clony, jako je f / 1,8, vytvoří menší hloubku ostrosti. Tím se zlepší bokeh, což je populární efekt rozmazaného pozadí na fotografiích. Dotažení clony bude více zaostřeno.


Rychlost závěrky

Aby bylo možné pořídit fotografii, musí kamera nechat světlo do senzoru. Kamera má závěrku, která zastaví světlo od dosažení senzoru až do aktivace. Při spuštění výstřelu se závěrka otevře a vystaví senzor dopadajícímu světlu. Doba, po kterou zůstane závěrka otevřená, se označuje jako rychlost závěrky.

Rozmáznutí pohybu není vždy špatná věc!

Edgar Cervantes

Rychlost závěrky se obvykle měří v sekundách a zlomcích sekundy. Rychlost závěrky 1/100 odhalí senzor na stotinu sekundy. Podobně 1/2 rychlosti závěrky bude trvat půl sekundy. Můžete také nechat závěrku otevřenou na několik sekund, což se běžně označuje jako dlouhý expoziční snímek.


Vyšší rychlost závěrky lépe zmrazí scénu. Prodloužená rychlost závěrky rozjasní obraz, ale může také vytvořit rozmazání pohybem (což není vždy špatné).

ISO

ISO se týká citlivosti senzoru (nebo filmu) na světlo. Nižší citlivost ISO způsobuje, že senzor je méně citlivý na světlo, což znamená, že k řádné expozici snímku je třeba více osvětlení nebo delší rychlost závěrky. Zvýšení ISO způsobí, že bude váš senzor citlivější na světlo, což vám umožní fotografovat v tmavších prostředích, s většími clonami a / nebo s použitím vyšších rychlostí závěrky.

Zvýšení ISO vytváří více obilí nebo šumu.

Edgar Cervantes

ISO se měří v číslech. Zatímco výrobci zvykli dodržovat normy ISO 100, 200, 400, 800, 1600 atd. (Hodnota se zdvojnásobila), u novějších kamer se věci změnily. Pro lepší zpřesnění byly zavedeny menší přírůstky, ale koncept je stejný. ISO 100 je poloviční citlivost jako ISO 200, což je také poloviční citlivost jako ISO 400.

Účinky ISO jsou snadno pochopitelné. Vyšší ISO způsobí, že senzor bude citlivější, a proto bude jasnější. Současně se zvýšením ISO vytvoří více obilí nebo šumu.

Kompenzace expozice

Pokud jste někdy viděli tlačítko fotoaparátu se znaménky „+“ a „-“, jedná se o ovládací prvek kompenzace expozice, jinak známý jako hodnota expozice (EV). Pomůže to při fotografování v kterémkoli z automatických nebo poloautomatických režimů (priorita clony, priorita závěrky atd.).

Fotoaparáty se snaží získat správnou expozici měřením světla, ale vždy nedostanou to, co jste chtěli zachytit. Možná ani nebudete chtít dobře exponovaný obraz. Někdy například chcete, aby věci vypadaly trochu tmavší, aby se zvýšila nálada. Pomocí kompenzace expozice můžete fotoaparátu sdělit, že snímá expozici nesprávně, a vyrovná ji úpravou dalších nastavení (obvykle ISO).

Korekce expozice se obvykle měří pomocí f zastávek, jako jsou: –1,0, –0,7, –0,3, 0,0, +0,3, +0,7, +1,0. V tomto případě by -1,0 znamenalo o jednu zastávku méně, zatímco +1.0 je zastávka vyšší.

Dynamický rozsah

Oxfordský slovník definuje dynamický rozsah jako „poměr největší a nejmenší intenzity zvuku, který lze spolehlivě přenášet nebo reprodukovat konkrétním zvukovým systémem.“ Tato definice se týká zvuku, ale myšlenka je u fotografie podobná. Dynamický rozsah se týká toho, kolik dat může fotoaparát zachytit při extrémních expozicích ve scéně, od nejtemnějších po nejsvětlejší části scény.

Dynamický rozsah se měří v zastávkách, kde každá zastávka odpovídá dvojnásobku nebo polovině množství světla. Zvýšení expozice o jednu zastávku znamená zdvojnásobení světla. Pokud byste stříleli s časem závěrky 1/100, jedna zastávka jasnější by byla 1/50, zatímco jedna zastávka tmavší by byla 1/200.

Ohnisková vzdálenost

Jednoduše řečeno, ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi kamerovým senzorem (nebo filmem) a bodem konvergence čočky.

Nejtěžší částí je pochopení toho, co je bod konvergence (také známý jako optické centrum). Když paprsky světla vstupují do čočky, prochází sklem a ohýbají se, aby se sblížily v jednom bodě. V tomto bodě se shromažďují světelná data, aby se vytvořil ostrý obraz, který bude senzor zaznamenávat. Výrobci měří ohniskovou vzdálenost zaměřenou na nekonečno, aby udrželi standard.

Ohnisková vzdálenost se měří v milimetrech. 50mm objektiv bude mít bod konvergence, který je 50 mm (nebo 5 cm) od senzoru. Ohnisková vzdálenost také určuje, jak se „přibližujete“, mění perspektivu a ovlivňuje hloubku ostrosti.

Typy zoomu: Optické, digitální a hybridní

Při fotografování se zoomem fotoaparátu rozumí přiblížení nebo oddálení objektu na snímku. Přiblížení vám poskytne bližší pohled na objekty, zatímco oddálení vám umožní zachytit širší prostor. Fotoaparáty používají tři typy technologie zoomu: optická, digitální a hybridní.

Optického zoomu je dosaženo použitím řady objektivů. Sklo se může pohybovat objektivem pro přiblížení nebo oddálení. Digitální zoom dosahuje podobného efektu bez mechanické práce nebo skleněných prvků. V zásadě ořízne oblasti kolem scény tak, aby to vypadalo, že jste blíže k předmětu. Digitální zoom je technicky oříznut. Hybridní zoom je zcela nový koncept. Využívá optického zoomu, digitálního zoomu a softwaru k získání lepších výsledků při přiblížení dále, než je fyzické schopnosti objektivu.

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé označuje účinky barevné teploty a odstínu na fotografiích. Různé světelné zdroje emitují různé barevné teploty, pohybující se ve spektru mezi oranžovou a modrou. Také světlo přichází s odstínem, který se pohybuje mezi zelenou a purpurovou. Změna nastavení vyvážení bílé vám pomůže najít rovnováhu mezi těmito barvami a dosáhnout přirozenějšího efektu.

Teplota barvy se měří v kelvinech (K). V programu Fotografie máme určité možnosti vyvážení bílé, abychom zjistili správné úrovně kelvinů, které by měl člověk použít za různých okolností.

  • Světlo svíček: 1 000 až 2 000 kB
  • Wolframová žárovka: 2 500 - 3 500 K
  • Východ slunce západ slunce: 3 000 - 4 000 kB
  • Zářivka: 4 000–5 000 kB
  • Blesk / přímé sluneční světlo: 5 000–6 500 K
  • Zatažená obloha: 6 500 - 8 000 kB
  • Oblačno: 9 000–10 000 kB

Megapixely (MP)

Megapixel jednoduše znamená milion pixelů. Tento termín slouží jako metoda měření definice v jakémkoli obrazovém senzoru. Pokud by kamera měla mít 12MP senzor, znamená to, že snímky, které pořídil, jsou tvořeny dvanácti miliony pixelů. To by se rovnalo rozlišení 4 000 × 3 000.

RAW vs. JPEG

Obrázek RAW je známý jako nekomprimovaný, neupravený soubor obrázku.Zachovává všechna data zachycená senzorem, což z něj dělá mnohem větší soubor, ale bez ztráty kvality a většího výkonu při úpravách. To je důvod, proč samotná data RAW není moc nahlížena.

RAW by mělo být použito pouze v případě, že se chystáte vrátit obrázky a upravovat je.

Edgar Cervantes

RAW by mělo být použito pouze v případě, že se chystáte vrátit obrázky a upravovat je. Velikosti souborů jsou mnohem větší, ale to vám umožní vyladit nastavení plné expozice a barev obrázků a obejít výchozí zpracování obrazu fotoaparátu.

Při ukládání obrázku do formátu JPEG se skryjí obrazová data a komprimuje se, je to však v pořádku, pokud plánujete nahrát obrázek na Facebook nebo si rychle udělat galerii.

Stabilizace obrazu

OIS

OIS kompenzuje malé pohyby fotoaparátu během expozice. Obecně se používá plovoucí čočka, gyroskopy a malé motory. Prvky jsou ovládány mikrokontrolérem, který pohybuje objektivem velmi nepatrně proti otřesům fotoaparátu - pokud se kamera pohybuje doprava, objektiv se pohybuje doleva.

To je nejlepší volba, protože veškerá stabilizace probíhá mechanicky, nikoli prostřednictvím softwaru. To znamená, že během procesu nedochází ke ztrátě kvality.

EIS

Elektronická stabilizace obrazu funguje pomocí softwaru. EIS v podstatě dělí video na kousky a porovnává je s předchozími snímky. Poté určí, zda byl pohyb v rámu přirozený nebo nežádoucí otřes, a opraví jej.

EIS obvykle zhoršuje kvalitu, protože k opravě potřebuje prostor od okrajů obsahu. V posledních letech se to však zlepšilo. Smartphone EIS obvykle využívá gyroskop a akcelerometr, takže je přesnější a snižuje ztrátu kvality.

Automatické zaostření

Fotoaparáty smartphonů obecně používají tři typy systémů automatického zaostřování: duální pixel, detekce fáze a detekce kontrastu. Řekneme vám o nich v pořádku, od nejhoršího k nejlepšímu.

Automatické zaostření s detekcí kontrastu

Toto je nejstarší ze tří a funguje měřením kontrastu mezi oblastmi. Myšlenka je, že zaostřená oblast bude mít vyšší kontrast, protože hrany budou ostřejší. Když oblast dosáhne určitého kontrastu, fotoaparát ji bude zaostřit.

Fázově detekované automatické zaostřování

„Fáze“ znamená, že světelné paprsky pocházející ze specifického bodu zasáhnou protilehlé strany čočky se stejnou intenzitou - jinými slovy jsou „ve fázi“. Autofokus s detekcí fáze používá fotodiody přes senzor k měření rozdílů ve fázi. Poté přesune zaostřovací prvek v objektivu a zaostří obraz.

Dvoumístné automatické ostření

To je snadné mezi nejlepší dostupné technologie automatického zaostření. Automatické zaostření s dvěma pixely je jako detekce fází, ale používá větší počet zaostřovacích bodů na senzoru. Místo zaostření na vyhrazené pixely je každý pixel složen ze dvou fotodiod, které mohou porovnávat jemné fázové rozdíly, aby se vypočítalo, kam se má čočka posunout.

HDR

Manuální HDR

HDR zajišťuje vyváženou expozici v celém snímku. To se provádí pořízením několika snímků při různých rychlostech závěrky. Myšlenka je taková, že každá fotografie vystaví různé úrovně osvětlení. Tento obrazový konglomerát je poté sloučen a stává se jedinou fotografií s mnohem více informacemi ve světlých i tmavých částech.

Ukládání pixelů

Pixel-binning je proces, při kterém jsou data ze čtyř pixelů sloučena do jednoho. Fotoaparátový senzor s malými 0,9 mikronovými pixely tedy při fotografování s kopií v pixelech vytvoří výsledky ekvivalentní 1,8 mikronovým pixelům. Tato technika se většinou používá v chytrých telefonech, které jsou kvůli omezením velikosti nuceny používat menší senzory.

Největší nevýhodou této techniky je to, že vaše rozlišení je účinně děleno čtyřmi, když se střílí pixel-binned. To znamená, že snímek pořízený na fotoaparátu s rozlišením 48 MP je ve skutečnosti 12 MP, zatímco snímek pořízený na fotoaparátu s rozlišením 16 MP je pouze čtyři megapixely.

Portrétní režim při fotografování pomocí smartphonu

Portrétový režim je termín používaný k popisu umělého bokeh (BOH-kay) efekt vytvořený chytrými telefony. Bokeh je fotografický efekt, při kterém je předmět obrázku zaostřen, zatímco pozadí zaostří. Pomocí režimu portrétu vytvoříte efekt bokeh, můžete pořizovat dynamické fotografie, které vypadají profesionálnější.

Noční režim

Noční režim (Dark Night, Nightscape nebo cokoli, co to může nazvat výrobce) používá umělou inteligenci k analýze scény, kterou se pokoušíte vyfotografovat. Telefon bude brát v úvahu několik faktorů, jako je světlo, pohyb telefonu a pohyb zachycených objektů. Zařízení poté pořídí sérii snímků při různých úrovních expozice, použije je k jejich seskupení pomocí bracketingu a do jednoho snímku vynese co nejvíce podrobností.

Za scénami se samozřejmě děje mnohem víc. Telefon musí také měřit vyvážení bílé, barvy a další prvky, což se obvykle provádí pomocí efektních algoritmů, které většina z nás plně nerozumí.

Super rozlišení

Super rozlišení je praxe generování obrazu s vyšším rozlišením pořizováním a zpracováním více snímků s nižším rozlišením. Pořízením několika snímků s nižším rozlišením a porovnáním těchto bodů v každém obrázku získáte základ pro pevný obraz s vyšším rozlišením. V zásadě se děje to, že mezi těmito body jsou malé rozdíly a algoritmy nebo techniky strojového učení jsou schopny tyto rozdíly použít k vyplnění mezer a vytvoření dalších podrobností.

Výpočetní fotografie

Velikost záleží na fotografii. Protože se senzory a čočky smartphonů nezvětšují, výrobci chytrých telefonů musí přijít na to, jak z nich získat více. Zadejte věk počítačové fotografie.

Zjednodušeně se to týká vylepšení obrazu pomocí softwaru a složitých algoritmů. Mezi příklady výpočetní fotografie patří vylepšení AI, noční režim, binning pixelů, portrétový režim, HDR a další.

Bonus: Podívejte se na další fotografické příspěvky!

Máme pro vás více fotografického obsahu! Podívejte se na některé z našich doporučených příspěvků a tutoriálů, abyste si zdokonalili své dovednosti.

  • Co profesionální fotograf může udělat s levnou kamerou pro telefony s Androidem - dovolil mi pořídit si úžasné fotografie na úrovni s telefonem 130 USD. Zde jsou mé výsledky!
  • Tipy pro fotografování: Pravidla třetin, vyhlídky, rámování, teorie barev a další - Už jste v minulosti fotografovali základy? Zde jsou některé pokročilejší koncepty ke studiu.
  • Tipy pro fotografování chytrých telefonů: 16 praktických triků, které byste měli znát - Pokud je vaším hlavním fotoaparátem smartphone, neomezujte se. Můžete si také vzít úžasné snímky!
  • Jak používat ruční režim na smartphonu - ruční režim může být zastrašující, takže jsme tu, abychom vám pomohli skrze křivku učení.
  • 10 nejlepších fotoaparátů DSLR, které si můžete koupit právě teď - Ti, kteří jsou připraveni přejít na DSLR, budou potřebovat pomoc. Tam je moře možností tam!
  • Nejlepší telefony s fotoaparátem Android - Možná vše, co potřebujete, je dobrý telefon s fotoaparátem! Zde je seznam těch nejlepších.
  • 10 nejlepších fotografických aplikací pro Android - do tohoto telefonu budete muset hodit některé aplikace!

To je pro náš pohled na fotografické podmínky, dost? Nemáme! Učení se nikdy nekončí fotografováním a ani technologie. Nezapomeňte si tuto stránku uložit jako záložku, abyste viděli jakékoli budoucí aktualizace a doplňky. Je také chytré vracet se a občas obnovovat paměť.

Módní značka Foil pořádá prodej na řadě chytrých hodinek. Obchody razí 56 až 76 UD z chytrých hodin Foil port a Q Gen 4, čímž e oba níží na 199 UD....

Foilní pokračuje ve vém trendu zahrnutí tří fyzických potranních tlačítek: otočné tlačítko domů lemované dvěma přizpůobitelnými tlačítky. Mů...

Poslední Články