Historie operačního systému Android: jeho název, původ a další

Autor: Peter Berry
Datum Vytvoření: 15 Lang L: none (month-012) 2021
Datum Aktualizace: 1 Červenec 2024
Anonim
Historie operačního systému Android: jeho název, původ a další - Technologie
Historie operačního systému Android: jeho název, původ a další - Technologie

Obsah


Někdy to vypadá, jako bychom na našich zařízeních Android navždy provozovali mobilní operační systém Google. Ve skutečnosti však uplynulo méně než 10 let od prvního oficiálního telefonu s Androidem, který debutoval u zákazníků v obchodech. Rozhodnutí společnosti Google učinit Android z operačního systému s otevřeným zdrojovým kódem umožnilo, aby se stal velmi populárním u výrobců telefonů třetích stran.

Jen pár let po spuštění systému Android 1.0 byly smartphony s nainstalovaným OS všude. Nyní se stala nejoblíbenějším mobilním operačním systémem na světě a porazila své mnoho konkurentů jako Symbian, BlackBerry, Palm OS, webOS a Windows Phone. Apple iOS je jedinou platformou, která stále stojí jako vážný konkurent Androidu, a tato situace nevypadá, že se brzy změní.

Založení Androidu

V říjnu 2003, ještě před termínem „smartphone“, který používala většina veřejnosti, a několik let předtím, než Apple oznámil svůj první iPhone a iOS, byla v Palo Alto v Kalifornii založena společnost Android Inc. Jeho čtyřmi zakladateli byli Rich Miner, Nick Sears, Chris White a Andy Rubin. V době svého veřejného založení byl Rubin citován jako prohlášení, že Android Inc se chystá vyvinout „chytřejší mobilní zařízení, která si více uvědomují polohu a preference svého vlastníka“.


Přestože to zní jako základní popis chytrého telefonu, Rubin v projevu v Tokiu v roce 2013 odhalil, že Android OS byl původně určen ke zlepšení operačních systémů digitálních fotoaparátů, jak uvádí společnost PC World. Společnost v roce 2004 vytvořila hřiště pro investory, které ukázaly, jak se Android nainstalovaný na kameře bezdrátově připojí k PC. Tento počítač by se poté připojil k „datovému centru Android“, kde by majitelé fotoaparátů mohli ukládat své fotografie online na cloudovém serveru.

Tým v Androidu očividně nejprve nepřemýšlel o vytvoření operačního systému, který by sám o sobě sloužil jako srdce celého mobilního výpočetního systému. Ale i tehdy se trh se samostatnými digitálními fotoaparáty snižoval a o několik měsíců později se Android Inc rozhodl zařadit zařízení do používání OS uvnitř mobilních telefonů. Jak Rubin řekl v roce 2013: „Přesná stejná platforma, přesně stejný operační systém, jaký jsme vytvořili pro fotoaparáty, který se stal Androidem pro mobilní telefony.“


V roce 2005 byla další velká kapitola v historii Androidu vytvořena, když společnost Google získala původní společnost. Rubin a další zakládající členové pokračovali v rozvoji OS pod svými novými vlastníky. Bylo rozhodnuto použít Linux jako základ pro operační systém Android, což také znamenalo, že samotný Android mohl být zdarma nabízen výrobcům mobilních telefonů třetích stran. Google a tým Android cítili, že by společnost mohla vydělat peníze nabízením dalších služeb, které využívaly operační systém, včetně aplikací.

Rubin zůstal ve společnosti Google jako vedoucí týmu Android do roku 2013, kdy Google oznámil, že opustí tuto divizi. Na konci roku 2014 opustil Rubin Google úplně a zahájil zahájení podnikatelského inkubátoru. Začátkem roku 2017 Rubin oficiálně odhalil svůj návrat do odvětví smartphonů oznámením své společnosti o základním telefonu se systémem Android.

Příprava na spuštění systému Android 1.0

V roce 2007 společnost Apple uvedla na trh první iPhone a zahájila novou éru v oblasti mobilních počítačů. V té době Google stále pracoval na Androidu v tajnosti, ale v listopadu téhož roku začala společnost pomalu odhalovat své plány na boj proti Apple a dalším mobilním platformám. Využíval formaci tzv. Open Handset Alliance, která zahrnovala výrobce telefonů, jako jsou HTC a Motorola, výrobci čipů, jako jsou Qualcomm a Texas Instruments, a operátory včetně T-Mobile.

Poté byl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt citován slovy: „Dnešní oznámení je ambicióznější než kterýkoli jiný„ Google Phone “, o kterém tisk v posledních několika týdnech spekuluje. Naší vizí je, že výkonná platforma, kterou představujeme, bude pohánět tisíce různých modelů telefonů. “

Google údajně nechal interně uvolnit alespoň dvě verze systému Android, než společnost spustila veřejnou beta verzi 1.0 pro vývojáře 5. listopadu 2007, přibližně ve stejnou dobu, kdy oznámila alianci Open Handset Alliance. Rovněž vyvinula vlastní interní referenční sluchátko s kódem „Dříve“, které nebylo nikdy zveřejněno.O několik let později dostal vývojář Steven Troughton-Smith ruce na jednom z těchto referenčních telefonů a zveřejnil obrázky a vlastní dojmy „Dříve“. Jak vidíte, celkový vzhled tohoto telefonu byl spíše jako telefony BlackBerry než iPhone. , v době, kdy bylo mnoho lidí skeptických vůči zařízením „pouze s dotykovou obrazovkou“.

V září 2008 byl vyhlášen úplně první chytrý telefon pro Android, T-Mobile G1, známý také jako HTC Dream v jiných částech světa. V roce téhož roku se prodával v USA. Telefon s 3,2 palcovou dotykovou obrazovkou kombinovanou s fyzickou klávesnicí QWERTY nebyl zázrakem designu. Telefon skutečně dostal celkově špatné recenze z technologických médií. Zařízení nemělo ani standardní 3,5 mm jack pro sluchátka, který na rozdíl od dneška byl ve skutečnosti mezi telefony Android ve skutečnosti de facto funkcí telefonu.

Operační systém Android 1.0 uvnitř však již obsahoval ochranné známky obchodního plánu společnosti Google pro tento operační systém. Integroval řadu dalších produktů a služeb společnosti, včetně Map Google, YouTube a prohlížeče HTML (pre-Chrome), které samozřejmě využívaly vyhledávací služby Google. Měl také první verzi Android Market, obchod s aplikacemi, který Google hrdě prohlásil, že bude mít „desítky jedinečných, prvotřídních aplikací pro Android.“ Všechny tyto funkce teď znějí docela primitivně, ale to byl jen začátek růstu Androidu na trhu mobilních zařízení.

Co je s těmi sladkými kódovými jmény?

Zatímco většina verzí pro Android má kódové názvy ve stylu cukrovinek nebo dezertů, první verze operačního systému (1.0), která byla veřejně vydána v září 2008, podle interpreta nebo veřejně neměla kódové jméno, interně ani veřejně, podle toho, co inženýr Android Jean - Křtitel Queru řekl Policie Android v roce 2012. Android 1.1, vydaný v únoru 2009, neměl veřejný kódový název. Během vývoje na Googlu však údajně používal interní název „Petit four“. Název odkazuje na francouzský dezert.

Teprve po spuštění systému Android 1.5, jen o několik měsíců později v dubnu 2009, dostala verze operačního systému svůj první veřejný kód: „Košíček“. Úvěr za pojmenování verzí Androidu po sladkých bonbónech a dezertech se tradičně dostal na své projektový manažer společnosti Google, Ryan Gibson, ale jeho konkrétní důvody pro použití takového jména zůstávají neznámé. Když společnost Google vydala Android 4.4 KitKat, nabídla „oficiální“ prohlášení o svých různých kódových jménech pro verze operačního systému a řekla: „Protože tato zařízení činí náš život tak sladkým, každá verze systému Android je pojmenována po dezertu.“

Logo Android

Nyní známé logo pro operační systém Android, které vypadá jako kombinace robota a zelené chyby, vytvořila Irina Blok, zatímco byla zaměstnána společností Google. V chatu s The New York Times v roce 2013 Blok uvedla, že jedinou směrnicí, kterou společnosti Google věnovala její konstrukční tým, bylo, aby logo vypadalo jako robot. Tvrdí, že konečný design byl zčásti inspirován prohlédnutím si známých toaletních log představujících „Muži“ a „Ženy“.

Jedna věc, kterou se Blok a Google rozhodli udělat, bylo učinit z robota Android samotného projekt s otevřeným zdrojovým kódem. Téměř každá jiná obrovská společnost by chránila takové logo nebo maskota před přepracováním a používáním ostatními. Robot Android však byl nyní upraven a používán tuny lidí, a to vše proto, že Google takové změny povoluje na základě licence Creative Commons 3.0 Attribution License.

Proč používat sochy k symbolizaci nových vydání pro Android?

Jak jsme již dříve řekli, Cupcake byla první verze systému Android s veřejným kódovým jménem „chutné léčbě“. Když Google konečně každý rok odhalí své kódové jméno, umístí na trávník před budovu návštěvnického centra společnosti v Mountain View v Kalifornii novou sochu s tímto kódovým jménem.

V roce 2015 kanál Nat a Friends YouTube odhalil, že malý umělecký tým v New Jersey vytvořil první sochu Android s hlavním maskotem a všechny další sochy, které představují různé verze Androidu od Cupcake po aktuální verzi, Oreo. Samotné sochy jsou vyrobeny z polystyrenu a poté jsou vyřezávány, mají pevný plášť z plastu, a poté jsou namalovány před tím, než jsou odeslány do Kalifornie ve vzdálenosti 3 000 mil pro oficiální odhalení.

Košíček Android 1.5

První oficiální veřejný kódový název pro Android se neobjevil, dokud nebyla vydána verze 1.5 Cupcake v dubnu 2009. Přidal několik nových funkcí a vylepšení ve srovnání s prvními dvěma veřejnými verzemi, včetně věcí, které nyní považujeme za samozřejmost, jako je například možnost nahrávat videa na YouTube, způsob, jak se obrazovka telefonu automaticky otočí na správné pozice, a podpora klávesnic třetích stran.

Některé z telefonů, které byly vydány s nainstalovaným Cupcake z krabice, zahrnovaly první telefon Samsung Galaxy a HTC Hero.

Kobliha Android 1.6

Společnost Google v září 2009 rychle spustila koblihu Android 1.6. Mezi nové funkce patřila podpora operátorů, kteří využívali sítě založené na CDMA. To umožnilo prodej telefonů Android všem dopravcům po celém světě.

Mezi další funkce patřilo zavedení rychlého vyhledávacího pole a rychlé přepínání mezi fotoaparátem, videokamerou a galerií za účelem zefektivnění zážitku ze záznamu médií. Donut také představil widget řízení výkonu pro správu Wi-Fi, Bluetooth, GPS atd.

Jedním z telefonů, které byly prodány s nainstalovanou koblihou, byl nešťastný Dell Streak, který měl obrovskou (v té době) 5palcovou obrazovku a byl v té době na našem vlastním webu označen jako „smartphone / tablet“. V dnešní době se u smartphonu považuje 5palcový displej za průměrnou velikost.

Android 2.0-2.1 Eclair

V říjnu 2009, přibližně rok po spuštění systému Android 1.0, vydala společnost Google verzi 2.0 operačního systému s oficiálním kódovým jménem Eclair. Tato verze byla první, která přidala podporu převodu textu na řeč a také představila živé tapety, podporu více účtů a navigaci v Mapách Google, mezi mnoho dalších nových funkcí a vylepšení.

Motorola Droid byl první telefon, který obsahoval Android 2.0. Telefon byl také prvním telefonem se systémem Android, který prodala společnost Verizon Wireless. Zatímco Google mohl bezpečně používat Android jako název pro svůj operační systém, termín „Droid“ byl v té době ochrannou známkou Lucasfilm, ve vztahu k robotům Hvězdné války franšíza. Motorola musela získat svolení a zaplatit nějaké peníze Lucasfilmu, používat Droid jako jméno pro svůj telefon. Až do roku 2016 společnost Motorola nadále používala značku Droid pro mnoho svých telefonů.

Android 2.2 Froyo

Zahájen v květnu 2010, oficiálně byl spuštěn Android 2.2 Froyo (zkratka pro „zmrazený jogurt“). Smartphony s nainstalovaným Froyo by mohly využívat několik nových funkcí, včetně funkcí Wi-Fi pro mobilní hotspoty, oznámení prostřednictvím služby Android Cloud to Device Messaging (C2DM), podporu flash a další.

První chytrý telefon, který obsahoval značku Nexus od společnosti Google, Nexus One, byl uveden na trh se systémem Android 2.1 hned po vybalení z roku 2010, později však v tomto roce rychle obdržel bezdrátovou aktualizaci pro Froyo. To pro společnost Google znamenalo nový přístup, protože společnost pracovala blíže než kdy předtím s výrobcem hardwaru HTC, aby předvedla čistě Android.

Perník Android 2.3

Perník Android 2.3, uvedený na trh v září 2010, je v současné době nejstarší verzí operačního systému, kterou Google stále uvádí na své stránce s měsíční aktualizací verze platformy. Od 13. září 2017 Google uvedl, že pouze 0,6 procenta všech zařízení Android v současné době běží na některé verzi Gingerbread.

OS obdržela aktualizaci uživatelského rozhraní pod perníkem. Přidala podporu pro použití funkcí komunikace v blízkém poli (NFC) pro smartphony, které měly požadovaný hardware. Prvním telefonem, který přidal hardware Gingerbread i NFC, byl telefon Nexus S, který vyvinuli společnosti Google a Samsung. Perník také položil základy pro selfie tím, že přidal podporu pro více kamer a video chat podporu v Google Talk.

Voštinový Android 3.0

Tato verze operačního systému je možná podivem parta. Společnost Honeycomb byla vydána společností Google k instalaci pouze do tabletů a jiných mobilních zařízení s většími displeji než současné chytré telefony. Poprvé byl představen v únoru 2011 spolu s prvním tabletem Motorola Xoom a obsahoval funkce, jako je přepracované uživatelské rozhraní speciálně pro velké obrazovky, spolu s oznamovacím pruhem umístěným na spodní straně displeje tabletu.

Myšlenka byla taková, že Honeycomb by nabídl specifické funkce, které nemohly zvládnout menší displeje, které se na smartphonech objevily v té době. Byla to také reakce společnosti Google a jejích partnerů z třetích stran na vydání iPadu Apple v roce 2010. Přestože byl Honeycomb k dispozici, některé tablety byly stále vydány s chytrými telefony se systémem Android 2.x. Nakonec se Honeycomb stala verzí Androidu, která ve skutečnosti nebyla potřebná, protože Google se rozhodl integrovat většinu svých funkcí do své další hlavní verze 4.0, Ice Cream Sandwich.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Verze Ice Cream Sandwich pro Android, která byla vydána v říjnu 2011, přinesla uživatelům řadu nových funkcí. Kombinoval mnoho funkcí verze Honeycomb pouze s tabletem a perníkem zaměřeným na chytré telefony. Zahrnoval také „zásobník oblíbených položek“ na úvodní obrazovce a první podporu pro odemknutí telefonu pomocí fotoaparátu pro vyfotografování obličeje jeho majitele. Tento druh biometrické podpory přihlašování se od té doby značně vyvinul a zlepšil.

Od 6. července Google uvádí, že 0,7 procenta všech zařízení Android v současné době běží na některé verzi systému Android 4.0, což je jen nepatrně více než perník.

Mezi další významné změny v ICS patřila podpora všech tlačítek na obrazovce, přejetím gesta za účelem zrušení oznámení a karet prohlížeče a schopnost sledovat využití dat přes mobilní zařízení a Wi-Fi.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean

Éra Jelly Bean pro Android začala v červnu 2012 vydáním systému Android 4.1. Google rychle vydal verze 4.2 a 4.3, oba pod značkou Jelly Bean, v říjnu 2012, respektive v červenci 2013.

Některé z nových funkcí v těchto aktualizacích softwaru zahrnovaly nové funkce oznámení, které zobrazovaly více tlačítek pro obsah nebo akci, a plnou podporu pro verzi prohlížeče Google Chrome webového prohlížeče Google pro Android, která byla zahrnuta do systému Android 4.2. Chytré karty Google se také objevily jako součást vyhledávání a byl představen projekt Project Butter, který urychluje animace a zlepšuje citlivost systému Android na dotyk. Podporu získaly také externí displeje a Miracast, stejně jako fotografie HDR.

Pokud jste se v roce 2012 zúčastnili I / O Google, pravděpodobně jste jako dárek nainstalovali tablet společnosti Nexus 7 s Android 4.1 Jelly Bean. Verze Jelly Bean jsou stále velmi aktivní na mnoha telefonech a zařízeních Android. V současné době Jelly Bean používá asi 6,9 procent všech produktů Android.

Android 4.4 KitKat

Název systému Android 4.4 je první verze operačního systému, která ve skutečnosti používá dříve zakoupené označení pro kus bonbónu. Před oficiálním spuštěním v září 2013 společnost zveřejnila na jeho konferenci Google I / O toho roku a také na jiných místech, že kódové označení pro Android 4.4 by ve skutečnosti bylo „Key Lime Pie.“ Opravdu, většina společností Google Tým Android si myslel, že tomu tak bude také.

Jak se ukázalo, ředitel společnosti Google pro globální partnerství v oblasti Android, John Lagerling, si myslel, že „Key Lime Pie“ nebude dostatečně známé jméno, které by bylo možné použít pro Android 4.4 po celém světě. Místo toho se rozhodl udělat něco jiného. Kontaktoval Nestle, tvůrce baru KitKat, a zeptal se jich, zda by mohli použít název pro Android 4.4. Nestle souhlasil a dokonce vydal verze svého baru KitKat ve tvaru maskota robota Android jako součást dohody o společné značce se společností Google. Byl to experiment v oblasti marketingu, který Google neobnovil až do posledního uvedení Oreo.

KitKat neměla obrovské množství nových funkcí, ale měla jednu věc, která skutečně pomohla rozšířit celkový trh Android. Bylo optimalizováno pro provoz na chytrých telefonech, které měly pouhých 512 MB paměti RAM. To umožnilo výrobcům telefonů získat nejnovější verzi systému Android a nechat ji nainstalovat na mnohem levnějších telefonech.

Chytrý telefon Nexus 5 společnosti Google byl první s předinstalovaným systémem Android 4.4. Přestože KitKat byl spuštěn téměř před čtyřmi lety, stále existuje spousta zařízení, která jej stále používají. Stránka Aktualizace aktuální verze platformy Google uvádí, že 15,1 procent všech zařízení Android používá některé verze systému Android 4.4 KitKat.

Android 5.0 Lollipop

Systém Android 5.0 Lollipop byl poprvé uveden na podzim roku 2014 a byl významným otřesem v celkovém vzhledu operačního systému. Byla to první verze operačního systému, která používala nový jazyk Material Design společnosti Google, který mimo jiné liberálně využíval světelné a stínové efekty k simulaci papírového vzhledu uživatelského rozhraní Android. UI také získalo nějaké další změny pro Lollipop, včetně přepracovaného navigačního panelu, bohatých oznámení pro obrazovku zámku a mnoho dalšího.

Následující aktualizace pro Android 5.1 provedla několik dalších změn pod kapotou. To zahrnovalo oficiální podporu pro duální SIM karty, hlasové hovory HD a ochranu zařízení, aby zloději zůstali mimo váš telefon i po obnovení továrního nastavení.

Chytrý telefon Nexus 6 od společnosti Google byl spolu s tabletem prvními zařízeními, která mají předinstalovaný Lollipop. Momentálně je podle statistik verzí platformy Google nainstalována a používána Lollipop pro Android 5.0 asi 29 procent všech aktivních zařízení Android. Zábavná skutečnost: Google interně používal kódové jméno „Lemon Meringue Pie“, protože vyvinul Android 5.0, než se usadil na bonbónu a považoval Lollipop za oficiální veřejné jméno operačního systému.

Android 6.0 Marshmallow

Android 6.0 Marshmallow, který byl propuštěn na podzim roku 2015, používal jako svůj hlavní symbol sladkou pochoutku, kterou táborníci preferovali při požáru. Interně Google použil „Macadamia Nut Cookie“ k popisu Android 6.0 před oficiálním Marshmallowovým oznámením. Zahrnoval funkce, jako je nový vertikálně posouvatelný zásuvka aplikace, spolu s Google Now on Tap, nativní podpora pro biometrické odemykání smartphonu pomocí otisků prstů, podpora USB typu C, zavedení Android Pay a mnoho dalšího.

První zařízení, která byla dodána s předinstalovanou Marshmallow, byly chytré telefony Google a Nexus 5X spolu s tabletem Pixel C. Aktuální statistiky využití platformy Android ukazují, že Marshmallow právě předběhl Lollipop jako nejininstalovanější verzi operačního systému, což představuje 32,2 procenta všech zařízení se systémem Android.

Android 7.0 Nougat

Verze 7.0 mobilního operačního systému Google, který byl spuštěn na podzim roku 2016. Než byl odhalen Nougat, společnost Google interně označovala „Android N“ jako „New York Cheesecake“. Mnoho nových funkcí Nougatu zahrnovalo lepší funkce pro více úloh pro rostoucí počet chytré telefony, které mají větší displeje, například režim rozdělených obrazovek, a rychlé přepínání mezi aplikacemi.

Google provedl v zákulisí také řadu velkých změn, například přechod na nový kompilátor JIT za účelem zrychlení aplikací, podporoval API Vulkan pro rychlejší 3D vykreslování a povolil výrobcům OEM, aby podporovali jeho platformu virtuální reality DayDream.

Google také použil toto vydání k odvážnému tlaku na prémiový trh se smartphony. Chytré chytré telefony společnosti Pixel a Pixel XL spolu s LG V20 byly první, které byly vydány s předinstalovanou Nougat.

Android 8.0 Oreo

V březnu 2017 společnost Google oficiálně oznámila a vydala první náhled vývojáře pro Android O, známý také jako Android 8.0. Ještě před tímto vydáním zveřejnil Hiroshi Lockheimer, senior viceprezident společnosti Android v Googlu, GIF na Oreo dort na svém Twitter účtu v únoru 2017. To byl první pevný náznak, že Oreo, oblíbený cookie vyrobený ze dvou čokoládových oplatek s creme vyplněním mezi, by opravdu bylo oficiální kódové jméno pro Android 8.0.

V srpnu Google potvrdil, že Oreo bude skutečně veřejným názvem pro Android 8.0. Je to podruhé, kdy si společnost Google vybrala ochranné známky pro Android (společnost Oreo je ve vlastnictví společnosti Nabisco). Na rozdíl od své tradice předvedl Google poprvé maskovací sochu Android Oreo na tiskové akci v New Yorku, místo aby ji nejprve zobrazil v sídle společnosti Googleplex. Socha také líčí maskota Android sám jako létající superhrdina, kompletní s mysem. Později toho dne byla v hlavním sídle společnosti Google umístěna druhá socha

Pokud jde o jeho funkce, Android Oreo obsahuje mnoho vizuálních změn v nabídce Nastavení, spolu s nativní podporou režimu obraz v obraze, oznamovací kanály, nová rozhraní automatického vyplňování pro lepší správu hesel a vyplňování dat a mnoho dalšího. Android Oreo je k dispozici ke stažení prostřednictvím projektu Google Open Source Project společnosti Google a je k dispozici také jako bezdrátová aktualizace pro starší (a podporovaná) zařízení Nexus a Pixel od společnosti Google a jako aktualizace pro mnoho starších telefonů s Androidem. Android Oreo přichází také s vlastními modely Pixel 2 společnosti Google a také s mnoha dalšími novějšími telefony, které se dostaly na trh.

Android 9.0 Pie

Společnost Google zahájila 7. března 2018 první náhled vývojáře další hlavní aktualizace pro Android Android 9.0 P. Dne 6. srpna 2018 společnost oficiálně spustila konečnou verzi systému Android 9.0 a dala jí oficiální kódový název „Pie. Zahrnovala řadu hlavních nových funkcí a změn. Jeden z nich propadá tradičním navigačním tlačítkům ve prospěch jednoho podlouhlého tlačítka ve středu, což je nové tlačítko domů. Přejetím prstem z tohoto tlačítka zobrazíte Přehled s naposledy používanými aplikacemi, vyhledávací lištou a pěti návrhy aplikací dole. Chcete-li zobrazit všechny nedávno otevřené aplikace, přejeďte prstem doleva nebo přetažením tlačítka Domů doprava rychle procházejte svými aplikacemi.

  • Číst: Android 9.0 Pie review

Android 9.0 Pie také obsahoval některé nové funkce navržené tak, aby prodloužily výdrž baterie vašeho smartphonu, včetně použití strojového učení v zařízení k předpovědi, které aplikace budete nyní používat a které aplikace nebudete používat až později. Pie má také funkci Shush, která automaticky přepne telefon do režimu Nerušit, když otočíte telefon dolů na rovnou plochu. K dispozici jsou také Řezy, které poskytují menší verzi nainstalované aplikace ve Vyhledávání Google a nabízejí určité funkce aplikace bez otevírání celé aplikace

Jako obvykle byl Android 9.0 Pie poprvé oficiálně k dispozici pro telefony Pixel společnosti Google, ale současně byl spuštěn i pro základní telefony. Od té doby se v posledních několika měsících objevila jako aktualizace pro mnoho dalších telefonů s Androidem a byla k dispozici mimo řadu v mnoha nových telefonech se systémem Android.

Aktualizace značky: Android 10

Android prošel dlouhou cestu od svých skromných začátků, jako produkt malého startu, až k tomu, aby se stal vedoucím mobilním operačním systémem na světě. Existují náznaky, že Google je ve velmi raných fázích vývoje zcela nového operačního systému s názvem Fuchsia, který může podporovat vše od chytrých telefonů po tablety a dokonce i notebooků a stolních počítačů. Společnost však o svých plánech pro Fuchsii neřekla téměř nic a je více než možné, že může svůj vývoj zrušit.

To jen ukazuje, že Google je stále velmi odhodlán podporovat vývoj Androidu a dokonce se pokusil rozšířit mobilní a tabletový OS na další zařízení, včetně,, a. V závislosti na výzkumné firmě, ve kterou věříte, je celosvětový podíl smartphonů Android v současnosti mezi 85 a 86 procenty, se vzdáleností iOS od 14 do 15 procent. Všechny ostatní mobilní operační systémy (Windows Phone / Windows 10 Mobile, BlackBerry, Tizen a ostatní) mají nyní méně než 0,1 procenta telefonního trhu. V květnu 2017 společnost během I / O Google uvedla, že nyní existuje více než dvě miliardy aktivních zařízení, která používají nějakou verzi operačního systému Android.

Jednou z výzev pro majitele zařízení Android, která byla problémem operačního systému od jeho uvedení na trh, je jeho aktualizace pomocí nejnovějších oprav zabezpečení, nemluvě o bezdrátovém zavádění hlavních aktualizací funkcí operačního systému. Zařízení Nexus a Pixel podporovaná společností Google neustále dostávají pravidelné měsíční aktualizace zabezpečení a nejnovější verzi operačního systému. Telefony třetích stran jsou s novými opravami zabezpečení mnohem více zasaženy a chybí jim a často se rychle objevují nové aktualizace operačního systému. Několik telefonů, zejména odemčených, které jsou v kategorii rozpočtu, nemusí dostávat žádné aktualizace. Zavedení projektu Project Treble v systému Android Oreo společností Google by mělo usnadnit výrobcům telefonů rychleji aktualizovat svá zařízení, ale je třeba zjistit, zda bude toto úsilí dlouhodobě efektivní.

Závěr

Pokud se Apple nerozhodne zahájit prodej nových telefonů iPhone, které jsou mnohem levnější než jeho současné modely, zdá se rozumné předvídat, že Android bude i nadále dominovat trhu mobilních operačních systémů, a to i se svými problémy při poskytování rychlých aktualizací. Operační systém se instaluje na telefony, které se prodávají za méně než 100 USD, až k drahým vlajkovým zařízením, jako je současný mistr: Samsung Galaxy S10 Plus. Tato flexibilita v kombinaci s každoročními aktualizacemi zajistí, že Android zůstane v následujících letech lídrem v tomto odvětví.

Chcete, aby Google nadále používal sladké bonbóny a choval se jako oficiální kódová jména pro budoucí verze systému Android? Nebo byste je raději nechali přejít k nějaké jiné formě jídla? Dejte nám vědět, co si myslíte v komentářích!

Nefunguje Netflix? Tady je co dělat

John Stephens

Červenec 2024

téměř 149 miliony placených předplatitelů je Netflix největší televizní a filmovou treamovací lužbou na větě. Dokonce i když Diney Plu vrhá velmi velký tín, Ne...

Dne, v dopie pro invetory (pře The Verge), Netflix potvrdil, že konečně zahájí méně nákladný treamovací plán. Plán bude lužbou pouze pro mobilní zaříz...

Náš Výběr